Jérôme Arnoux - Crémant du Jura "Élégance" Brut nature

Značka: Jérôme Arnoux

Famózní a okouzlující Crémant těch nejvyšších kvalit, jenž snese srovnání s víny z oblasti Champagne. Ovocný, extrémně suchý a delikátní.

Dostupnost Skladem
550 Kč
Jérôme Arnoux - Crémant du Jura "Élégance" Brut nature
Značka: Jérôme Arnoux

ODRŮDY: 50 % Pinot noir, 50 % Chardonnay
KATEGORIE: Brut-nature
DOZÁŽ: 0 g/l

PROCES VÝROBY

Základní bílé víno prošlo fermentací ve velkých dřevěných kádích. Následné druhotné kvašení probíhalo klasickou metodou přímo v lahvích, následováno dvouletým zráním na kalech. Až poté bylo víno odstřeleno a uzavřeno korkovou zátkou s košíčkem.

DEGUSTACE

Slámově zlatá barva s jemnými bublinkami stoupajícími k hladině v drobných řetízcích. Aroma krémového charakteru připomíná čerstvě posečenou louku, květiny, zralá jablka, hrušky, a bílý chléb s výrazným kvasnicovým podtónem. Vzdáleně může evokovat šampaňská z obce Avize. Chuť nabízí širokou paletu tónů, včetně slupek hrušek a jablek, bílého ovoce a grapefruitu. Výrazný je také kvasnicový podtón a minerální stopy, které připomínají slanost fleur de sel. Středně dlouhý a velmi suchý závěr s jemnou stopou ušlechtilého dřeva. Díky eleganci, jemnosti a aromatickému bohatství snese tento crémant srovnání s mnohem dražšími šampaňskými víny.

GASTRONOMIE

Ideální jako aperitiv. Skvěle ladí s mořskými plody, rybími pokrmy a drůbeží.

Doplňkové parametry

Kategorie: Naturální víno
Klasifikace: AOP
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12,5 %
Obsah cukru: Brut nature
Odrůda: Chardonnay, Rulandské modré (Pinor Noir)
Ročník: Neročníkové
Vinařská oblast: Jura
Země původu: Francie

Jérôme Arnoux začal s vinařstvím již v dětství, kdy mu jeho sousedé předali prvotní zkušenosti. Jeho kariéra se dále rozvinula během desetiletého pobytu u Stéphana Tissota, kde pracoval jako jeho asistent. Tato zkušenost vedla k jeho zapojení do projektu Le Cellier des Tiercelines. Jérôme nyní spravuje 17 hektarů vlastních vinic a spolupracuje s ověřenými pěstiteli pro další dodávky hroznů.

Le Cellier des Tiercelines, tedy "Trojpodílové sklepy", spojují tři špičkové vinaře z Jury. Po čtyřech letech spolupráce se s projektem rozloučil Stéphane Tissot, který se vrátil k vedení svého rodinného vinařství. Benoît Mulin rozšířil sortiment o svá vlastní vína, zatímco Jérôme Arnoux nadále produkuje pod značkou JA z vlastních vinic a pod značkou La Cave de la Reine Jeanne z hroznů nakoupených od malých pěstitelů. Roku 2017 Benoît Mulin zakoupil vlastní vinařství, a od roku 2019 je Jérôme Arnoux jediným majitelem Le Cellier des Tiercelines.

Jérôme Arnoux ve spolupráci s enologem Emmanuelem Lançonem vytvořil celkem 13 různých cuvée, která se vyznačují jemností, expresivitou a představují obnovení slavných jurských vín. Celé vinařství je provozováno ekologicky a od května 2021 se připravuje na získání oficiální bio-certifikace od ECOCERT po tříleté přístupové době.