Champagne Louis Roederer - Collection 244 brut

Značka: Louis Roederer

Champagne Louis Roederer 41 % Chardonnay 33 % Pinot Noir 26 % Pinot Meunier. Ve své kategorii jedno z nejlepších Champagne.

Dostupnost Skladem
1 399 Kč
Champagne Louis Roederer - Collection 244 brut
Značka: Louis Roederer

Základ cuveé 244 je z ročníku 2019, který překonal teplotní rekordy, představující výzvu pro vinaře Champagne. Zpočátku způsobila obavy teplá zima a dubnové mrazy, následované dešťovými srážkami v květnu. V červnu a červenci přišly vlny veder, z nichž druhá dosáhla rekordních 43 °C, což způsobilo problémy. Musela být provedena přísná selekce hroznů. Naštěstí podmínky na konci léta umožnily uspokojivou kvalitu hroznů s vyváženým poměrem cukru a kyselin, což se projevilo v čerstvých, ovocných a opulentních moštech.

BARVA A PERLENÍ: Toto šampaňské má nádherně zlatožlutou barvu, typickou pro tuto kategorii. Jeho perlení je husté a nepřetržité, s extrémně jemnými bublinkami.

NOS: V hlubokém a širokém bouquetu ucítíme zralé ovoce jako divoké broskve a williamsky hrušky, doplněné o citrusové tóny citronů a krvavých pomerančů. Jemné aroma jodu a kouře přidává vínu svěžest, a postupně se objevuje i křídový podtón, naznačující koncentraci a sílu šampaňského v ústech.

ÚSTA: Po lahodném nástupu nás překvapí bohatá a robustní textura. Chuť je šťavnatá a koncentrovaná, připomínající skutečnost, jako bychom kousali do čerstvého ovoce. Tato jemná chuť obaluje patro gurmánskou opulentností a pak ji osvěží jemné bublinky. Závěr je dlouhý, s krásnou křídově svěží chutí.

CELKOVÝ DOJEM: Toto víno kombinuje lahodnou bohatost s dokonalou svěžestí. Částečné zrání v dubových sudech přidává jemný kouřový charakter. Collection 244 je kombinací textury Pinotu Meunier z oblastí Val de la Marne a Montagne de Reims, obohacené bohatostí a strukturou Pinotu Noir a Chardonnay s jemnou minerální slaností.

 

DOPORUČENÍ:

Toto šampaňské je skvělé jako aperitiv, ideálně podávané s pralinkami z husích jater nebo jemně zauzenými kachními prsy. Díky své finese a struktuře se však skvěle hodí i k jídlům, jako jsou mořské plody, složitější úpravy šneků nebo terinky z foie gras.

Servírujte chlazené na 8 °C.

Před podáváním nechte víno minimálně 30 minut dýchat a servírujte ve větších šampaňských sklenicích.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOC
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12 %
Obsah cukru: Brut
Odrůda: Chardonnay, Rulandské modré (Pinor Noir), Pinot Meunieur
Ročník: Neročníkové
Vinařská oblast: Champagne
Země původu: Francie

V roce 1776 otec a syn Duboisovi založili vinařství v Reims, které později koupil Nicolas Schreider. Od roku 1819 je vlastněno a spravováno jednou rodinou. Maison Louis Roederer je dnes jedním z posledních velkých nezávislých „Maison de Champagne“, vždy řízený pravými odborníky.

Louis Roederer se narodil v roce 1809 ve Štrasburku a stal se společníkem ve vinařství svého strýce Nicolase Schreidera ve věku osmnácti let. O šest let později zdědil podnik a přejmenoval ho na Louis Roederer. S pomocí svých bratrů Eugéna a Huga Kraffta zvýšil prodeje během svého života o 600 000 lahví, z 100 000 na 700 000 lahví ročně. Po Louisově smrti v roce 1870 převzal podnik jeho syn Louis Roederer II. Louis junior byl vášnivým sběratelem knih a jeho knihovna, obsahující díla z 18. století, byla druhou největší ve Francii. Pod jeho vedením dosáhl podnik dalšího úspěchu, prodal dva a půl milionu lahví v roce 1872, z čehož 666 000 lahví šampaňského putovalo do Ruska a 390 000 lahví do USA. Po Louisově smrti podnik vedla jeho sestra Léonie a manžel Jacques Olry, a později jejich děti Louis-Victor a Léon Olry-Roederer.

V roce 1932 převzala podnik po Léonii její vdova Camille Olry-Roederer, která podnik vedla více než 40 let. V roce 1979 převzal vedení její vnuk Jean-Claude Rouzaud a později jeho syn Frédéric Rouzaud v roce 2006.

Louis Roederer je známý svým šampaňským Cristal, který je oblíben u císařského dvora a car Alexandr II. si ho oblíbil natolik, že dal vyrobit speciální lahev. Od konce 20. století je Cristal populární na světových stolech. Maison Louis Roederer má 214 hektarů vinic v třech hlavních oblastech Champagne, což pokrývá dvě třetiny potřeb podniku. Maison může díky různorodosti svých vinic scelovat vína z různých terroirs a má velké rezervní víno skladované v dubových sudech.