Champagne Perseval Farge - "Les Spectres" blanc de blancs Premier Cru, brut nature, Vintage 2013

Značka: Perseval Farge

100% Chardonnay z unikátní staré vinice, absolutně suché a koncentrované Champagne, které je vhodné k dlouhé archivaci.

Dostupnost Skladem
1 990 Kč
Champagne Perseval Farge - "Les Spectres" blanc de blancs Premier Cru, brut nature, Vintage 2013
Značka: Perseval Farge

Malá vinice Les Spectres, o rozloze menší než 2 hektary, nese odrůdu Chardonnay. Benoist Perseval využil její dokonalé jihovýchodní orientace k vytvoření šampaňského s obrovskou aromatickou hloubkou, elegancí a bohatostí chutí. Cuvée Les Spectres 2013 v sobě spojuje unikátní terroir jílovito-písčitých půd a výjimečnost ročníku 2013.

ROČNÍK:

Přestože ročník 2013 začal obtížně, dlouhá zima, chladné jaro a pozdní květenství přerostlo v nádherné slunečné období. Následné deště v září zajistily mimořádnou kvalitu hroznů, což šampaňskému z tohoto ročníku předurčilo dlouhodobou archivaci.

DEGUSTACE:

Cuvée Les Spectres zaujme svůdně zlatou barvou a jemným perlením. Výrazné tóny exotického ovoce jsou zabaleny do elegantní kouřovosti. Po uložení ve sklepě alespoň 4 - 5 let se víno rozvine k absolutní dokonalosti, odhalí svou šťavnatost, opulentnost a minerální charakter.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: 1er Cru
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12 %
Obsah cukru: Brut
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2013
Vinařská oblast: Champagne
Vinařská podoblast: Reims
Země původu: Francie

Maison Perseval Farge je rodinným vinařstvím, jehož historie sahá až do roku 1955, kdy Isabelle Farge a Benoist Perseval společně založili tento podnik. Avšak kořeny tohoto vinařství sahají mnohem hlouběji, až do doby, kdy předkové této rodiny hospodařili na místních vinicích po staletí.

První vinice byly vysazeny rodinou Jeana Baptisty Persevala před více než 200 lety v malebné vesnici Chamery, nedaleko Remeše, v Montagne de Reims. Dnešní Maison Perseval Farge navazuje na tuto bohatou tradici a vyrábí elegantní a rafinovaná šampaňská vína. Vinařství je známé nejen svými kvalitními cuvée z hlavních odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, ale také začleněním historických odrůd Pinot gris, Arbanne a Pinot Meslier od roku 2004.

Všechny vinice jsou klasifikovány jako 1er Cru a jsou obhospodařovány s ohledem na trvalou ekologickou udržitelnost a respekt k přírodě. Persevalovi používají integrované vinohradnictví, což znamená, že nevyužívají žádná chemická hnojiva ani pesticidy. Síra, používaná při výrobě vín, je značně snížena oproti regionálnímu průměru.

Vinařství obhospodařuje celkem 4,17 hektaru vinic, což vede k omezené produkci některých vín, jako je například cuvée "La Pucelle" s produkčním limitem kolem 1 500 láhví. Vína z Maison Perseval Farge nejsou běžně dostupná, najdeme je pouze v několika vybraných michelinských restauracích v Remeši a Paříži, a také ve vyhlášených restauracích v USA a Japonsku.

Při pohledu na osazení půdy vidíme, že Persevalovi obhospodařují 4,17 hektaru 1er Cru. Vinice jsou rozděleny do šesti parcel, nacházejících se v obci Chamery v Montagne de Reims. Většina vinic leží na středních a vyšších svazích s vápenito-jílovitou půdou, zatímco menší část je umístěna na spodních svazích s písčito-jílovitou půdou.

Podíl osazených odrůd je následující: 50 % Pinot Noir, 35 % Chardonnay, 15 % Pinot Meunier. V roce 2004 byly na malé parcele vysazeny historické odrůdy Arbane, Petit Meslier a Pinot gris (zde označovaný jako Fromentot). Hustota výsadby činí 7 700 keřů na 1 hektar s průměrným stářím vinic 30 let, což ukazuje na pečlivou péči a dlouhodobé zkušenosti vinařství Maison Perseval Farge.