Champagne Perseval Farge - "Terre de Sable" Premier Cru, brut

Značka: Perseval Farge

Zajímavé Champagne z odrůd 34 % Pinot noir, 17 % Pinot Meunier, 49 % Chardonnay. Zde se odráží písečné podloží zdejšího terroir!

Dostupnost Skladem
1 190 Kč
Champagne Perseval Farge - "Terre de Sable" Premier Cru, brut
Značka: Perseval Farge

PROCES VÝROBY:

Sklizeň je ruční a hrozny prochází přísnou selekcí. Lisování se provádí v tradičním lisu Coquard. Většina základního vína kvasí v termoregulovaných nerezových tancích, zatímco 25 % fermentuje ve starších sudech z francouzského dubu (3 - 4 letých). 80 % vína prochází malolaktickou fermentací. Po přidání tirážního likéru jsou lahve s tichým vínem uzavřeny korunkovým uzávěrem a druhotné kvašení v lahvi může začít. Hotové šampaňské pak zraje minimálně 60 měsíců na kalech, než je provedena degoržace. Po odstranění sedimentu je víno doladěno expedičním likérem s velmi nízkou dávkou cukru (1,3 g/l). Výsledkem je rafinované a elegantní šampaňské.

DEGUSTACE:

Cuvée TERRE DE SABLE (Písečná zem) patří mezi nejvyhledávanější vína domu Perseval-Farge. Hrozny pocházejí výhradně z písčitých parcel, což se promítá do šampaňského překvapivou harmonií, delikátností a bohatostí chutí. Terre de Sable je dokonalým ztělesněním tohoto specifického terroiru.

Zlatá barva a jemné, dlouhotrvající perlení lákají ke zkoumání. V nose se objevuje aroma kdoulí, medu, broskví, žlutých hrušek, kandovaného zázvoru a lískových oříšků. Na patře je víno jemné, hravé a svěží. V delikátním závěru rozvíjí chuť lískových oříšků, citrusových plodů a sušených meruněk.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: 1er Cru
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12 %
Obsah cukru: Brut
Odrůda: Chardonnay, Rulandské Modré (Pinot Noir), Pinot Meunieur
Ročník: Neročníkové
Vinařská oblast: Champagne
Vinařská podoblast: Reims
Země původu: Francie

Maison Perseval Farge je rodinným vinařstvím, jehož historie sahá až do roku 1955, kdy Isabelle Farge a Benoist Perseval společně založili tento podnik. Avšak kořeny tohoto vinařství sahají mnohem hlouběji, až do doby, kdy předkové této rodiny hospodařili na místních vinicích po staletí.

První vinice byly vysazeny rodinou Jeana Baptisty Persevala před více než 200 lety v malebné vesnici Chamery, nedaleko Remeše, v Montagne de Reims. Dnešní Maison Perseval Farge navazuje na tuto bohatou tradici a vyrábí elegantní a rafinovaná šampaňská vína. Vinařství je známé nejen svými kvalitními cuvée z hlavních odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, ale také začleněním historických odrůd Pinot gris, Arbanne a Pinot Meslier od roku 2004.

Všechny vinice jsou klasifikovány jako 1er Cru a jsou obhospodařovány s ohledem na trvalou ekologickou udržitelnost a respekt k přírodě. Persevalovi používají integrované vinohradnictví, což znamená, že nevyužívají žádná chemická hnojiva ani pesticidy. Síra, používaná při výrobě vín, je značně snížena oproti regionálnímu průměru.

Vinařství obhospodařuje celkem 4,17 hektaru vinic, což vede k omezené produkci některých vín, jako je například cuvée "La Pucelle" s produkčním limitem kolem 1 500 láhví. Vína z Maison Perseval Farge nejsou běžně dostupná, najdeme je pouze v několika vybraných michelinských restauracích v Remeši a Paříži, a také ve vyhlášených restauracích v USA a Japonsku.

Při pohledu na osazení půdy vidíme, že Persevalovi obhospodařují 4,17 hektaru 1er Cru. Vinice jsou rozděleny do šesti parcel, nacházejících se v obci Chamery v Montagne de Reims. Většina vinic leží na středních a vyšších svazích s vápenito-jílovitou půdou, zatímco menší část je umístěna na spodních svazích s písčito-jílovitou půdou.

Podíl osazených odrůd je následující: 50 % Pinot Noir, 35 % Chardonnay, 15 % Pinot Meunier. V roce 2004 byly na malé parcele vysazeny historické odrůdy Arbane, Petit Meslier a Pinot gris (zde označovaný jako Fromentot). Hustota výsadby činí 7 700 keřů na 1 hektar s průměrným stářím vinic 30 let, což ukazuje na pečlivou péči a dlouhodobé zkušenosti vinařství Maison Perseval Farge.