Champagne Pierre Trichet - "cuvée 1333" - Pinot blanc Premier Cru, brut

Značka: Pierre Trichet

Netradiční Champagne z dnes již málo používané odrůdy Pinot blanc, kdysi hojně vysazované. Je svěží, ovocné a velmi elegantní.

Dostupnost Skladem
1 980 Kč
Champagne Pierre Trichet - "cuvée 1333" - Pinot blanc Premier Cru, brut
Značka: Pierre Trichet

CUVÉE 1333 BLANC DE BLANCS PREMIER CRU, BRUT

Cuvée 1333 Blanc de Blancs Premier Cru Brut je špičkové šampaňské od Pierra Tricheta. Toto šampaňské zaujme svou snahou o obnovení Rulandského bílého mezi klasické odrůdy šampaňského.

I když se obvykle uvádějí tři hlavní odrůdy pro výrobu šampaňského, Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, pravdou je, že zákon povoluje celkem sedm odrůd. Kromě již zmíněných tří jsou to také původní šampaňské odrůdy Arbane, Petit Meslier, Fromnenteau (Rulandské šedé) a Enfumé (Rulandské bílé). I když tyto odrůdy tvoří pouze malý podíl osazených vinic, jejich význam by neměl být podceňován.

DEGUSTACE

VZHLED: Světle žlutá barva se zlatými odlesky. Jemné bublinky neustále stoupají k povrchu, vytvářejíce bohatou pěnu.

BUKET: Jemná a elegantní vůně s minerálním a křídovým podtónem. Postupně se ve sklenici uvolňuje aroma citronové kůry, která podtrhuje tento okouzlující buket. V pozadí se může objevit hroznové aroma s nádechem lékořice.

CHUŤ: Víno je v ústech velmi jemné a zároveň komplexní. Ovocné tóny přinášejí na patro chuť mandarinek, hroznového vína a limetek, které doplňuje decentní nádech koriandru. Dlouhý a minerální závěr dodává vínu na eleganci.

PÁROVÁNÍ: Vynikající k vepřovému masu, svatojakubským mušlím s pórkem nebo gratinované tresce. Doporučená servírovací teplota je 8 - 10 °C.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: 1er Cru
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12 %
Obsah cukru: Brut
Odrůda: Rulandské bílé (Pinot blanc)
Ročník: Neročníkové
Vinařská oblast: Champagne
Vinařská podoblast: Reims
Země původu: Francie

V malebné vesnici Trois-Puits, jižně od Remeše a v srdci podhůří Montagne de Reims, se nachází Maison Pierre Trichet. Toto vinařství, jehož vinice jsou označeny jako Premier Cru, je chráněným dědictvím, které se udržuje již tři generace. Jeho kořeny sahají až do roku 1947, kdy Antoinette Trichetová, manželka částečně invalidního Edmonda, založila první vinici. Jejich syn René a snacha Thérèse (rozená Didierová) pokračovali v rodinné tradici, přistěhovali se do Trois-Puits a v roce 1970 vysadili další vinice. Původně se vinařství nazývalo Champagne Didier-Trichet, ale v roce 1989 převzal vedení jejich vnuk Pierre Trichet, který roku 2014 změnil název na Champagne Pierre Trichet.

Dnes firma Pierre Trichet obdělává přibližně osm hektarů vinic a průměrně vyprodukuje 70 000 láhví ročně. Jejich vinice jsou osázeny tradičními odrůdami jako Pinot Meunier, Rulandské modré a Chardonnay, a také historickou odrůdou Rulandské bílé. Tyto vinice jsou pečlivě udržovány a produkují kvalitní hrozny, které se zpracovávají s ohledem na zachování dědictví a tradice regionu Champagne. Vína odpočívají v křídových sklepích z roku 1789, což dodává jejich charakteru a jedinečnosti.