Château de Laborde - Gevrey Chambertin "Billard" 2019

Jemný a ovocný Pinot noir z vyhlášené obce Gevrey-Chambertin

Dostupnost Skladem
1 299 Kč
Château de Laborde - Gevrey Chambertin "Billard" 2019

Parcela Billard, v apelaci Gevrey-Chambertin, leží severně od Gevrey, blízko La Justice. S vyšší strukturou a déle trvajícím zráním, půda je štěrková s jílovým podkladem. Odrůda Pinot noir zde získává výraz. Hervé Kerlann používal hrozny z této parcely pro své cuvée Vieilles Vignes. V této oblasti je nutno pečlivě vybírat kvůli pověsti výrobce a pověsti konkrétní parcely, zejména vzhledem k velkému počtu vinic klasifikovaných jako Gevrey-Chambertin village

Ročník 2019 byl v Burgundsku jeden z nejlepších ročníků za poslední dobu. I přes omezenou produkci nabízí excelentní červená vína.

Po mrazivém lednu následoval teplý únor a nadprůměrné teploty v březnu. Mírné mrazy v květnu způsobily částečné poškození květenství, ačkoli léto bylo velmi suché a horké. Vodní deficit vedl ke snížené úrodě, avšak kvalita je výjimečná, zejména u pinotů. Červená vína jsou gurmánská, koncentrovaná a plná zralého ovoce s jemnými taniny.

Degustace nabízí podmanivou světle červenou barvu s aroma zralého červeného ovoce, převážně rybízu a třešní, doplněné jemnými zemitými tóny. Chuť nabízí explozi třešní, višní, švestek a červeného rybízu, přičemž víno zůstává elegantní a maskulární. Dlouhá dochuť vykresluje příjemný pocit zralého ovoce a koření.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOC
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 13,5 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Rulandské Modré (Pinot Noir)
Ročník: 2019
Vinařská oblast: Burgundsko
Země původu: Francie

Château de Laborde, postavené v roce 1678, je nazýváno "burgundským Versailles" a vybudovalo si reputaci na místě někdejší pevnosti z XI. století, která sloužila jako sídlo burgundských vévodů.

Vinařská cesta Hervého Kerlanna nebyla jednoduchá. Narodil se v Bretani, ale dětství strávil v Bordeaux, kde jeho matka pocházela z prestižní rodiny Chèze, spojené s bordeauxskou rodinou Borie (Châteaux Grand Puy-Lacoste, Ducru-Beaucaillou, Haut-Batailley). Po mnoha cestách po světě se Hervé v roce 1990 přestěhoval do Côte d´Or, do srdce Burgundska, s kanadskou novomanželkou.

Hervé Kerlann produkuje širokou škálu bílých i červených vín, od základních po ta z nejprestižnějších vinic. Jeho vášní je apelace Gevrey Chambertin, kde vytvořil impozantní řadu vín. Od základního Gevrey-Chambertin až po Premier Cru, jako je "Les Goulots" a "Les Corbeaux", Kerlannovo vinařství nabízí vína s neuvěřitelnou komplexitou a charakterem.

Vinice Hervého Kerlanna, včetně "En Derée", "En Champs" a "Aux Ételois", vynikají výraznou mineralitou a jemností. Jeho vinařský styl se rychle zdokonalil, a dnes patří k nejuznávanějším v Burgundsku, zatímco jeho bratři z Bordeaux mohou jen závidět.