Clos Saint Sebastien - Collioure blanc Inspiration Minérale 2022

Raritní bílé víno, s tóny zralých broskví, citrusů a heřmánku. Chuť je neuvěřitelně svěží, minerální až slaný závěr.

Dostupnost Skladem
940 Kč
Clos Saint Sebastien - Collioure blanc Inspiration Minérale 2022

ODRŮDY: 90 % Grenache Gris, 10 % Grenache Blanc
PARCELA: lieu-dit „Escoumes“ ve výšce 400 – 450 m.n.m.
STÁŘÍ: 74 let
TERROIR: terasy z hnědé břidlice. Severní expozice

Collioure

Apelace Collioure, pojmenovaná po historickém přístavním městě, nabízí vína s jedinečným terroirem. Vinice leží na strmých břidlicových svazích směřujících k Středozemnímu moři. Slunečný svit a vlhký mořský vzduch vytvářejí ideální mikroklima pro pěstování hroznů.

Červená vína zde dominují, zejména odrůda Grenache Noir, známá svou ušlechtilostí a schopností nádherně zrát. Dále zde najdete Mourvèdre, Syrah, Carignan a Cinsault. Bílé odrůdy zahrnují Vermentino, Grenache Blanc, Grenache Gris a Muscat d'Alexandrie.

Collioure je skutečným klenotem Roussillonu, přinášející vína plná bohaté historie a vynikající kvality.

Collioure Blanc Inspiration Minérale 2022

Collioure Blanc «Inspiration Minérale» 2022 je špičkové bílé víno, které může směle konkurovat prestižním vínům z burgundských apelací. Vinice se nacházejí na břidlicových terasách ve výšce 400 - 450 metrů, kde slunečný svit a mořský vánek vytvářejí ideální podmínky. Hrozny se sklízejí ručně a ukládají do prolamovaných přepravek o hmotnosti max. 15 kg, poté jsou chlazeny na 2 - 3 °C po dobu 24 hodin. Pečlivě vytříděné hrozny jsou šetrně lisovány v pneumatickém lisu, následně se usazují kaly za studena. Alkoholická fermentace probíhá při 14°C v nerezových nádržích. Víno zraje devět měsíců v šestisetlitrových dubových sudech (demi-muids), přičemž první dva měsíce je pravidelně promícháváno.

Degustace

Víno má světle žlutou barvu se zlatými odlesky. Komplexní a jemný buket přináší aroma šťovíku, heřmánku a citrusových plodů. Elegantní chuť s tóny mirabelek, bílých broskví, citrusů a zeleného jablka je šťavnatá a výrazná. Závěr je dlouhý, komplexní a slaně minerální.

Párování

Perfektní k rybímu carpacciu, svatojakubským mušlím nebo k rajčatům s paprikou a olivovým olejem. Dobře se hodí i k drůbeži a jehněčímu masu. Doporučená teplota podávání je 10-12°C.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOC
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 14 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Grenache Blanc/Garnacha Blanca, Grenache Gris
Ročník: 2022
Vinařská oblast: Languedoc
Země původu: Francie

Domaine Clos Saint Sebastien, historické vinařství s kořeny sahajícími až do 7. století př.n.l., bylo v roce 2008 převzato Jacquese Piriou a Romualdem Peronem. V roce 2014 k němu připojili starobylé vinařství Clos Xatard, čímž vytvořili dvacetihektarovou Domaine Clos Saint Sebastien, jejíž vinice se rozkládají na jedinečných břidlicových svazích s výhledem na moře. Tyto vinice, původně vysazené Féničany, byly od 12. století znovu osazovány templářskými rytíři. Strmé svahy nelze obdělávat strojově, veškeré práce zde provádí lidské ruce, čímž se zachovává tradiční vinařská kultura.

Nacházíme se v regionu Côte Vermeille, který čelí výzvám v podobě ekonomických problémů a nízkých výnosů. Předpokládá se, že do deseti let zmizí polovina vinic apelací Collioure a Banyuls, které dnes zabírají asi 1 500 hektarů. Hlavní příčinou jsou vysoké náklady a nízké výnosy, kdy ruční práce na terasovitých vinicích zvyšují náklady na produkci. Ekonomické podmínky jsou alarmující, roční ztráty dosahují půl milionu eur, přičemž výkupní cena za kilogram hroznů činí 3 eura, ale náklady jsou 4,50 eura. V regionu působí tři mezioborové organizace s rozdílnými preferencemi, což situaci komplikuje.

V prosinci 2020 byl Romuald Peronne zvolen prezidentem Syndikátu Cru Collioure-Banyuls, nejdůležitější z těchto organizací. Ihned začal pracovat na sjednocení všech tří organizací, což je klíčový krok k řešení současných problémů. Inicioval kompletní studii o situaci v regionu a identifikoval hlavní výzvy. Pouze 7 % podniků je schopných investovat, ostatní přežívají nebo mají ztráty. Přitom potenciál regionu je obrovský, s unikátním terroirem, který není plně využíván. Mnohé parcely nad 400 metrů zůstávají nevyužité, přestože patří k nejkvalitnějším. Navíc 45 % půdy vlastní jen pět majitelů, což brzdí rozvoj. Dalších 40 % je obhospodařováno v systému complainte, což změny dále komplikuje.

Peronne zdůrazňuje nutnost zlepšit marketingovou strategii. „Děláme fantastická vína, ale neumíme je ukázat světu. Musíme se naučit prezentovat naše kvality a zajistit, aby naše vína byla žádoucí,“ říká. Domaine Saint Sebastien je jediným vinařstvím v jižní Francii, které od roku 1963 smí používat označení Grand Cru. Tato prestižní značka je dokladem vysoké kvality a tradice, kterou chceme přinést i vám. Vyzkoušejte naše vína a objevte výjimečný terroir Côte Vermeille.