Clos Saint Sebastien - Collioure rouge Collection Le Clos 2020

Famózní červené víno, srovnatelné s velkými víny z oblasti Burgund v kategorii Grand Cru! Velký archivační potenciál.

Dostupnost Skladem
1 990 Kč
Clos Saint Sebastien - Collioure rouge Collection Le Clos 2020

ODRŮDY: 60 % Grenache Noir, 20 % Carignan, 10 % Syrah, 10 % Mourvèdre
PARCELY: Tancada, Xatard, Escoumes, Cosprons, Boutou.
TERROIR: terasy z hnědé břidlice.
STÁŘÍ PARCEL: 25 let

Collioure

Apelace Collioure, pojmenovaná po historickém přístavním městě, nabízí vína s jedinečným terroirem. Vinice leží na strmých břidlicových svazích směřujících k Středozemnímu moři. Slunečný svit a vlhký mořský vzduch vytvářejí ideální mikroklima pro pěstování hroznů.

Červená vína zde dominují, zejména odrůda Grenache Noir, známá svou ušlechtilostí a schopností nádherně zrát. Dále zde najdete Mourvèdre, Syrah, Carignan a Cinsault. Bílé odrůdy zahrnují Vermentino, Grenache Blanc, Grenache Gris a Muscat d'Alexandrie.

Collioure je skutečným klenotem Roussillonu, přinášející vína plná bohaté historie a vynikající kvality.

Collioure Rouge Collection Le Clos

Romuald Peronne strávil více než deset let přípravou tohoto prestižního červeného vína, které zahrnuje všechny místní modré odrůdy. Collioure Rouge «Collection Le Clos» je součástí řady Collection, kam patří i bílé L´Âme a Banyuls Grand Cru Le Coeur. Nejlepší hrozny z vybraných částí prestižních vinic byly sklízeny ručně do přepravek s nosností max. 15 kg, poté ochlazeny a pečlivě ručně odstopkovány. Po třídenní maceraci v termoregulačních nádržích následovalo alkoholické kvašení trvající tři týdny. Víno pak prošlo třídenní horkou post-fermentační macerací při 28°C a následně zrálo 12 měsíců ve velkých dubových kádích.

Degustace

Víno má temně červenou barvu a bohatý buket s mohutnou ovocnou koncentrací, elegancí a harmonií. Aroma jarního kvítí a malin je doplněno tóny lékořice a lesního podrostu. V ústech nabízí zralé a hedvábné třísloviny a opulentní ovocnou strukturu, kde dominují maliny, ostružiny a borůvky. Kyselinka je dokonale integrovaná, závěr nekonečně dlouhý. Toto fantastické víno snese srovnání s velkými burgundskými Grands crus.

Párování

Ideální k červeným masům, zvěřině a jehněčímu.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOC
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 14 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Syrah, Grenache/Garnacha, Carignan, Mourvedre
Ročník: 2020
Vinařská oblast: Languedoc
Země původu: Francie

Domaine Clos Saint Sebastien, historické vinařství s kořeny sahajícími až do 7. století př.n.l., bylo v roce 2008 převzato Jacquese Piriou a Romualdem Peronem. V roce 2014 k němu připojili starobylé vinařství Clos Xatard, čímž vytvořili dvacetihektarovou Domaine Clos Saint Sebastien, jejíž vinice se rozkládají na jedinečných břidlicových svazích s výhledem na moře. Tyto vinice, původně vysazené Féničany, byly od 12. století znovu osazovány templářskými rytíři. Strmé svahy nelze obdělávat strojově, veškeré práce zde provádí lidské ruce, čímž se zachovává tradiční vinařská kultura.

Nacházíme se v regionu Côte Vermeille, který čelí výzvám v podobě ekonomických problémů a nízkých výnosů. Předpokládá se, že do deseti let zmizí polovina vinic apelací Collioure a Banyuls, které dnes zabírají asi 1 500 hektarů. Hlavní příčinou jsou vysoké náklady a nízké výnosy, kdy ruční práce na terasovitých vinicích zvyšují náklady na produkci. Ekonomické podmínky jsou alarmující, roční ztráty dosahují půl milionu eur, přičemž výkupní cena za kilogram hroznů činí 3 eura, ale náklady jsou 4,50 eura. V regionu působí tři mezioborové organizace s rozdílnými preferencemi, což situaci komplikuje.

V prosinci 2020 byl Romuald Peronne zvolen prezidentem Syndikátu Cru Collioure-Banyuls, nejdůležitější z těchto organizací. Ihned začal pracovat na sjednocení všech tří organizací, což je klíčový krok k řešení současných problémů. Inicioval kompletní studii o situaci v regionu a identifikoval hlavní výzvy. Pouze 7 % podniků je schopných investovat, ostatní přežívají nebo mají ztráty. Přitom potenciál regionu je obrovský, s unikátním terroirem, který není plně využíván. Mnohé parcely nad 400 metrů zůstávají nevyužité, přestože patří k nejkvalitnějším. Navíc 45 % půdy vlastní jen pět majitelů, což brzdí rozvoj. Dalších 40 % je obhospodařováno v systému complainte, což změny dále komplikuje.

Peronne zdůrazňuje nutnost zlepšit marketingovou strategii. „Děláme fantastická vína, ale neumíme je ukázat světu. Musíme se naučit prezentovat naše kvality a zajistit, aby naše vína byla žádoucí,“ říká. Domaine Saint Sebastien je jediným vinařstvím v jižní Francii, které od roku 1963 smí používat označení Grand Cru. Tato prestižní značka je dokladem vysoké kvality a tradice, kterou chceme přinést i vám. Vyzkoušejte naše vína a objevte výjimečný terroir Côte Vermeille.