Clos Saint Sebastien - Collioure rouge Inspiration Marine 2022

Červené víno, sytě tmavé barvy, výrazné aroma a mohutné tělo. Víno s obrovským archivačním potenciálem.

Dostupnost Skladem
940 Kč
Clos Saint Sebastien - Collioure rouge Inspiration Marine 2022

ODRŮDY: 90 % Mourvèdre, 10 % Grenache noir
PARCELA: lieu-dit „Tancada“ ve výšce od 0 do 50 m.n.m.
TERROIR: terasy z hnědé břidlice. Východní expozice
STÁŘÍ VINICE: 25 let

Collioure

Apelace Collioure, pojmenovaná po historickém přístavním městě, nabízí vína s jedinečným terroirem. Vinice leží na strmých břidlicových svazích směřujících k Středozemnímu moři. Slunečný svit a vlhký mořský vzduch vytvářejí ideální mikroklima pro pěstování hroznů.

Červená vína zde dominují, zejména odrůda Grenache Noir, známá svou ušlechtilostí a schopností nádherně zrát. Dále zde najdete Mourvèdre, Syrah, Carignan a Cinsault. Bílé odrůdy zahrnují Vermentino, Grenache Blanc, Grenache Gris a Muscat d'Alexandrie.

Collioure je skutečným klenotem Roussillonu, přinášející vína plná bohaté historie a vynikající kvality.

Collioure Rouge Inspiration Marine

Collioure Rouge «Inspiration Marine» je výjimečné cuvée vyrobené z nejkvalitnějších hroznů z nejlepších částí vinice. Ruční sklizeň probíhá do přepravek s maximální nosností 15 kg. Hrozny se poté 24 hodin chladí v místnosti o teplotě 2 - 3 °C. Ručně odstopkované bobule jsou pečlivě tříděny a k dalšímu zpracování zamíří jen ty nejkvalitnější. Po třídenní maceraci probíhá alkoholické kvašení, které trvá tři týdny za přítomnosti slupek. Následuje třídenní post-fermentační macerace při 28°C. Víno zraje 12 měsíců v dubových sudech, kde vyzrává na jemných kalech, což vede k vytvoření špičkového vína s vysokou ovocností a překvapivou svěžestí.

Degustace

Víno má temně červenou barvu a bohatý buket s mohutnou ovocnou koncentrací. Aroma třešní, rybízu a malin je doplněno tóny lékořice, fenyklu, kůže a lesního podrostu. Chuť je krémová a výrazně ovocná, s tóny švestek, třešní Morello, višní, kakaových bobů a fíků. Závěr je dlouhý, svěží a příjemně kořeněný. Sametově hebké třísloviny jsou zároveň výrazné. Podle Jeba Dennucka z Parkerova Wine Advocate je to jedno z nejlepších vín celé apelace Collioure!

Párování

Víno se skvěle hodí k červeným masům, zvěřině a rybám ve výraznějších úpravách, například s omáčkou z červeného vína. Doporučená teplota podávání je 16-18°C.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOC
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 14 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Grenache/Garnacha, Carignan
Ročník: 2023
Vinařská oblast: Languedoc
Země původu: Francie

Domaine Clos Saint Sebastien, historické vinařství s kořeny sahajícími až do 7. století př.n.l., bylo v roce 2008 převzato Jacquese Piriou a Romualdem Peronem. V roce 2014 k němu připojili starobylé vinařství Clos Xatard, čímž vytvořili dvacetihektarovou Domaine Clos Saint Sebastien, jejíž vinice se rozkládají na jedinečných břidlicových svazích s výhledem na moře. Tyto vinice, původně vysazené Féničany, byly od 12. století znovu osazovány templářskými rytíři. Strmé svahy nelze obdělávat strojově, veškeré práce zde provádí lidské ruce, čímž se zachovává tradiční vinařská kultura.

Nacházíme se v regionu Côte Vermeille, který čelí výzvám v podobě ekonomických problémů a nízkých výnosů. Předpokládá se, že do deseti let zmizí polovina vinic apelací Collioure a Banyuls, které dnes zabírají asi 1 500 hektarů. Hlavní příčinou jsou vysoké náklady a nízké výnosy, kdy ruční práce na terasovitých vinicích zvyšují náklady na produkci. Ekonomické podmínky jsou alarmující, roční ztráty dosahují půl milionu eur, přičemž výkupní cena za kilogram hroznů činí 3 eura, ale náklady jsou 4,50 eura. V regionu působí tři mezioborové organizace s rozdílnými preferencemi, což situaci komplikuje.

V prosinci 2020 byl Romuald Peronne zvolen prezidentem Syndikátu Cru Collioure-Banyuls, nejdůležitější z těchto organizací. Ihned začal pracovat na sjednocení všech tří organizací, což je klíčový krok k řešení současných problémů. Inicioval kompletní studii o situaci v regionu a identifikoval hlavní výzvy. Pouze 7 % podniků je schopných investovat, ostatní přežívají nebo mají ztráty. Přitom potenciál regionu je obrovský, s unikátním terroirem, který není plně využíván. Mnohé parcely nad 400 metrů zůstávají nevyužité, přestože patří k nejkvalitnějším. Navíc 45 % půdy vlastní jen pět majitelů, což brzdí rozvoj. Dalších 40 % je obhospodařováno v systému complainte, což změny dále komplikuje.

Peronne zdůrazňuje nutnost zlepšit marketingovou strategii. „Děláme fantastická vína, ale neumíme je ukázat světu. Musíme se naučit prezentovat naše kvality a zajistit, aby naše vína byla žádoucí,“ říká. Domaine Saint Sebastien je jediným vinařstvím v jižní Francii, které od roku 1963 smí používat označení Grand Cru. Tato prestižní značka je dokladem vysoké kvality a tradice, kterou chceme přinést i vám. Vyzkoušejte naše vína a objevte výjimečný terroir Côte Vermeille.