Domaine Arnaud Tessier - Bourgogne blanc Les Herbeux 2019

Výrazně minerální Chardonnay z nejprestižnější vinice v Mersault. Svou strukturou a bohatostí takřka k nerozeznání od vín Meursault-Village

Dostupnost Skladem
790 Kč
Domaine Arnaud Tessier - Bourgogne blanc Les Herbeux 2019

PŮDA: jílovito-vápenitá s převahou vápence na povrchu s štěrkovou sutí
STÁŘÍ VINICE: 50 let
ŠKOLENÍ: na dubových sudech, 10% nových

Ročník 2019 v Burgundsku je označován za jedinečný, ale zároveň složitý. Sklizeň proběhla rekordně brzy, někteří vinaři ji dokončili ještě před koncem srpna, což je neobvyklé. Teplé jaro a nadprůměrné teploty v březnu a dubnu přinesly květenství o tři týdny dříve. Květen pak nabídl ideální podmínky pro rozkvět. I přes sucho, které způsobilo problémy s dozráváním, vína od špičkových pěstitelů překvapují svou svěžestí, harmonií a koncentrací. Zatímco některá vína mohou postrádat chuťovou pestrost, jiná zaujmou nečekanou komplexností a klasicismem. Ročník 2019 je tak výrazným odrazem rozmanitosti Burgundska.

Vinice Les Herbeux, rozkládající se na 0,25 hektaru, leží na jihovýchodním okraji obce Meursault, sousedíc s vinicí Meursault Village «Clos de la Barre», s podobným půdním profilem. Tato jílovito-vápencová půda s drobnými štěrkovými úlomky přispívá k vysoké mineralitě vín. Vinice, stará 50 let, je nejnovějším přírůstkem do portfolia Arnauda Tessiera, s prvním vinifikovaným ročníkem v roce 2017.

Bourgogne blanc Les Herbeux Arnauda Tessiera se řadí k nejlepším Meursault-village. Aroma je plné života a minerálních tónů, doplněné o vůni briošky, opékaných toastů a vanilky. Později se objevují nuance čerstvě stlučeného másla, mandlí a ořechů. Na patře dominuje svěžest a výrazná mineralita. Víno je přímé, delikátní, s dokonalou strukturou a dlouhým závěrem.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOC
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 13 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2019
Vinařská oblast: Burgundsko
Země původu: Francie

VINAŘSTVÍ ARNAUDA TESSIERA - TRADICE A KVALITA

Rodina Tessierů původně jen prodávala hrozny, ale od roku 2004 začala lahvovat vlastní vína. S prvotřídními parcelami v prestižních meursaultských crus, jako Les Charmes-Dessus a Pourzot-Dessus, se stali rodinné hospodářství jedním z nejlepších v oblasti.

Arnaud Tessier převzal vedení vinařství a zahájil éru neustálého zdokonalování. Od roku 2014 se jeho práce projevuje neuvěřitelnou čerstvostí a harmonií vín, která postupně stoupá každým dalším ročníkem. Díky plně organickému přístupu k pěstování hroznů a pečlivé práci ve sklepě se vinařství dostalo mezi špičku apelace Meursault.

Arnaud a jeho partnerka Catherine společně pečují o vinice i proces výroby vína. Jejich souhra a oddanost kvalitě se projevuje v ohromujících výsledcích posledních ročníků. Vína z Domaine Arnaud Tessier jsou skutečným pokladem pro milovníky kvalitních burgundských vín.