Domaine Lathuilière Gravallon - Cru Beaujolais - Morgon Vieille Vigne 2020

Nefiltrované Gamay, prošlo karbonickou macerací a zbytek kvasí v betonových tancích. Víno s obrovským potenciálem zrání, víno se bude vyvíjet.

Dostupnost Skladem
499 Kč
Domaine Lathuilière Gravallon - Cru Beaujolais - Morgon Vieille Vigne 2020

Terroir: podloží tvoří žuly a prehistorické sedimenty.

MORGON:

Geologická komplexnost místního terroiru odráží zvětralé horniny s různým obsahem jílu. Morgonská vína jsou aromatická, s mladými tóny peckového ovoce, především třešní a višní. Zaznamenat lze i výrazné nuance skořice, lékořice a zázvoru. Tyto bohaté vína s výraznou strukturou obsahují dozrávající třísloviny a dlouhodobě vykazují schopnost vývoje. Morgonská vína jsou známá svou schopností proměny a vývoje do komplexních a aromatických vín.

Vinifikace vína začíná manuální sklizní a precizním tříděním hroznů. Část moštu prochází karbonickou macerací, zatímco zbytek kvasí v betonových tancích, celý proces trvá 10–12 dnů. Po tomto období je víno přesunuto do starších dubových sudů (7–8 let), kde zraje dalších 12 měsíců. Následuje jemná filtrace před lahvováním.

Barva vína je višňová s rubínovými odlesky, láká k degustaci. Aroma je gurmánské, s výraznými tóny červeného ovoce, především třešní a višní. Po provzdušnění se objevují jemné prvky černého pepře, pražené kávy, vanilky a lehkého dubového podtónu, který však nezastírá ovocnost. V ústech je víno zakulacené s bohatou strukturou, přinášející zralé třešně, višně a náznak vanilky. Během ležení se očekává postupné zjemňování a evokace charakteru pinotových vín, známého jako "morgonizace". Dlouhý a šťavnatý závěr nabízí podmanivý zážitek.

Ideální párování zahrnuje červená masa, Bœuf bourguignon a hovězí žebra. Toto víno lze archivovat až 12 let, přičemž optimální doba pro konzumaci je v rozmezí 5–8 let.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: Beaujolais Villages
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 13 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Gamay
Ročník: 2020
Vinařská oblast: Beaujolais
Země původu: Francie