Domaine Saint Rémy - Riesling Grand Cru Hengst 2021

Impozantní Alsaský Ryzlink kategorie Grand Cru. Bohaté víno s intenzivní chutí bílého ovoce, minerální závěr. Krásné víno!

Dostupnost Skladem
640 Kč
Domaine Saint Rémy - Riesling Grand Cru Hengst 2021

BIO-CERTIFIKACE: DEMETER
TERROIR: Břidlice a vápenec

Vinice Hengst se nachází jižně od Wintzenheimu na kopci Rotenberg, dosahujícím výšky 380 m. Tato 53 ha vinice se šplhá po jihovýchodním svahu až na vrchol, s proměnlivým reliéfem. Pokrytá vápencovými oblázky a pískovcem, nabízí ideální podmínky pro odrůdy jako Gewurztraminer, Pinot Gris a Riesling. Pinot Noir zde také exceluje, poskytující komplexní a strukturovaná vína. Jako první v Alsasku byl Pinot noir z Hengstu klasifikován jako Grand Cru. Název Hengst odkazuje na sílu vín z této oblasti. Ryzlink zde exceluje s minerální složitostí a svěžestí. Grand Cru Hengst je terroir s grandiózním potenciálem, vyžadující zručnost vinaře k ovládnutí jeho síly, podobně jako divokého hřebce.

Vinařský proces začíná ruční sklizní a předtříděním hroznů přímo ve vinici. Lisování je pečlivé, pomalé a šetrné, následuje fermentace v nerezových tancích s pomocí přírodních kvasinek. Víno pak zraje na kvasných kalech po dobu 8 - 9 měsíců.

Při degustaci se otevírá intenzivní žlutá barva s zlatými odlesky a bohatým buketem, který zdobí aroma zralých broskví, manga, limetek a mandarinek. Středně plné tělo doplňuje ideální kyselina, zatímco svěží chuť s výraznou minerálností nabízí citrusovou jiskru, jablkový nádech a náznaky bylinek a koření. Závěr je nekonečně dlouhý a osvěžující.

James Suckling popisuje víno jako "suchý ryzlink plný svěžesti a minerality, vyvážený, jemný a gurmánsky chutný" a uděluje mu 93 bodů.

Toto koncentrované víno z vinice Hengst je vhodné k dlouhodobému skladování. V mládí je hravě nervózní s minerální a ovocnou strukturou, která se s časem zaobluje a mineralita získává na intenzitě, čímž víno nabývá na rafinovanosti a vyjádření.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: Grand Cru
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12,5 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Ryzlink rýnský (Riesling)
Ročník: 2021
Vinařská oblast: Alsasko
Země původu: Francie

Vinařství Ehrhart má hluboké kořeny v Alsasku již od roku 1725! Nachází se ve vesnici Wettolsheim, pět kilometrů západně od Colmaru, a spravuje celkem 24 hektarů vinic, včetně čtyř Grand Crus (Hengst, Brand, Goldert a Schlossberg). Jejich specialitou jsou Riesling a Pinot Gris, ale najdeme zde i Pinot Noir, Pinot Auxerrois, Sylvaner a Chardonnay. Věří, že jedinečná rozmanitost terroirů vyžaduje individuální přístup k vinifikaci, což se odráží v jejich kvalitních vínech.