Frédéric Berne - Beaujolais - Lantignié Pierre bleue 2022

Značka: Frédéric Berne

Špičkové a charakterní Gamay z Beaujolais. Výrazné hned od prvního doušku. Víno které Vás dostane do kolen!

Dostupnost Skladem
430 Kč
Frédéric Berne - Beaujolais - Lantignié Pierre bleue 2022
Značka: Frédéric Berne

"Beaujolais Pierre Bleue" představuje dokonalý exemplář této vysoce kvalitní a charakteristické odrůdy. Název "Pierre Bleue" odkazuje na terroir východní části Lantignié, s půdou bohatou na jíl a podložím tvořeným odolným porfyrickým mikrodioritem a břidlicí. Umístěn v nadmořské výšce kolem 400 metrů, vinohrad nabízí optimální podmínky pro růst hroznů.

Všechny hrozny byly pečlivě sklizeny ručně a podstoupily krátkou maceraci v nerezových kádích, následovanou lisováním v tradičním dřevěném vertikálním lisu. Frédéric Berne uplatňuje politiku minimálních zásahů do výroby vína a využívá pouze přírodní kvasinky. Alkoholická fermentace proběhla v betonových tancích, kde víno dozrávalo šest měsíců před lahvováním.

Rustikální víno v tmavě fialové barvě s osvěžující vůní spojující vůni fialek a čerstvého ovoce. V ústech dominuje exploze koncentrovaného červeného lesního ovoce, zejména borůvek, malin, jahod a zralých višní a černého rybízu. Třísloviny jsou mimořádně jemné a zralé, zanechávajíce příjemný pocit šťavnaté ovocnosti na patře. Gurmánský závěr je středně dlouhý a nádherně minerální.

Ročník 2022 v Beaujolais patří k nejlepším. Extrémní povětrnostní podmínky, od slunečného svitu po lokální bouřky, přinesly výjimečnou sklizeň, ačkoliv s 20% nižším výnosem oproti průměru posledních pěti let. Paralela s úspěšnými ročníky 2009, 2015, 2018 a 2020 je zřejmá. Vína nabízejí rozmanitý profil: plná, strukturovaná vína s bohatou barvou vhodná k archivaci, stejně jako snadno pitelná vína s plným tělem, ideální pro okamžitou konzumaci. Kvalita vína z roku 2022 vyniká ve své šíři a různorodosti.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: Beaujolais Villages
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 13 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Gamay
Ročník: 2022
Vinařská oblast: Beaujolais
Země původu: Francie

Frédéric Berne, vzcházející hvězda Beaujolais

Zde v Beaujolais kultivuje výjimečný terroir v Lantignié s bohatým zastoupením pierres bleues a granits roses, které charakterizují velká beaujolaiská vína. Mladý a vášnivý vinař Frédéric, společně se svým týmem, obnovuje pověst Beaujolais, označovaného za malé francouzské Toskánsko. Bio-dynamický přístup, který Frédéric přijal, je v souladu s jeho vizí o vinařství jako o farmářství, kde kvalita půdy, hroznů a vína spolu úzce souvisí. Frédéric, s cílem napravit nespravedlnost spojenou s beaujolaiskými víny, produkuje vína s maximální péčí a dokonalostí, čerpající ze synergického vztahu mezi půdou, hrozny a vínem. Počínaje v konvenčním vinařství, Frédéric našel svou cestu k nezávislosti v roce 2013, převzal tři hektary od majitelů Château des Vergers a společně s Cosimou Bassoulovou, progresivní vinařkou a dcerou majitelů, iniciovali konverzi k biodynamice.

Během osmi let se Frédéric Berne stal v oblasti Lantignié jedním z nejprogresivnějších vinařů. S týmem ukazují nové směry v agroekologii, například výsadbou stromů ve vinicích, což nejen kompenzuje uhlíkový deficit, ale zároveň obohacuje půdu. Jeho vyhledávaná vína, stále se zlepšující s každým ročníkem, získávají uznání a ocenění jak od milovníků Beaujolais, tak od znalců vína a degustátorů. Převládá zájem ze zahraničí, neboť Frédéric zdůrazňuje, že výroba a prodej vína by měly sloužit k objevování terroiru, což považuje za klíčové i přes složitosti francouzského trhu.