Frédéric Berne - Cru Beaujolais Chiroubles Les Terrsasses 2022

Značka: Frédéric Berne

Bohaté a elegantní Gamay z Beaujolais. Dominují zde fialky a borůvky, víno s jemnými taniny. Podloží tvoří růžové žuly

Dostupnost Skladem
570 Kč
Frédéric Berne - Cru Beaujolais Chiroubles Les Terrsasses 2022
Značka: Frédéric Berne

TERROIR: Granit rosé (růžové žuly), jihovýchodní expozice, 525 m.nm.

Tohle unikátní víno vzniklo na jednom z nejvyšších míst "Les Terrsasses" v celé oblasti. Vinná réva roste v půdě zvané "růžové žuly", což dodává hroznům vysoký stupeň zralosti. Při vysoké nadmořské výšce si však udržují svěží kyselinku a nižší alkohol, což je v dnešní době výjimečným prvkem.

Pečlivá ruční sklizeň a třídění hroznů. Patnáctidenní polokarbonická macerace pro maximální extrakci. Po jemném lisování následuje přirozená fermentace. Víno pak odpočívá dvanáct měsíců ve velkých dubových sudech, vykazujících bohatou a harmonickou evoluci.

Elegantní Beaujolais plné jemných a svěžích tónů. Zářivá červená barva a intenzivní vůně fialek, borůvek, malin a jemného koření. V ústech šťavnaté, opulentní, oživlé živou kyselinkou. Ovocná chuť třešní, malin, borůvek, černého rybízu a brusinek, doplněná jemnými kořeněnými a pepřovými akcenty. Zralé třísloviny, dlouhý, lehce slaný závěr. Svůdné víno, lákající k dalším douškům.

 

Ročník 2022 v Beaujolais patří k nejlepším. Extrémní povětrnostní podmínky, od slunečného svitu po lokální bouřky, přinesly výjimečnou sklizeň, ačkoliv s 20% nižším výnosem oproti průměru posledních pěti let. Paralela s úspěšnými ročníky 2009, 2015, 2018 a 2020 je zřejmá. Vína nabízejí rozmanitý profil: plná, strukturovaná vína s bohatou barvou vhodná k archivaci, stejně jako snadno pitelná vína s plným tělem, ideální pro okamžitou konzumaci. Kvalita vína z roku 2022 vyniká ve své šíři a různorodosti.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: Beaujolais Villages
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12,5 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Gamay
Ročník: 2022
Vinařská oblast: Beaujolais
Země původu: Francie

Frédéric Berne, vzcházející hvězda Beaujolais

Zde v Beaujolais kultivuje výjimečný terroir v Lantignié s bohatým zastoupením pierres bleues a granits roses, které charakterizují velká beaujolaiská vína. Mladý a vášnivý vinař Frédéric, společně se svým týmem, obnovuje pověst Beaujolais, označovaného za malé francouzské Toskánsko. Bio-dynamický přístup, který Frédéric přijal, je v souladu s jeho vizí o vinařství jako o farmářství, kde kvalita půdy, hroznů a vína spolu úzce souvisí. Frédéric, s cílem napravit nespravedlnost spojenou s beaujolaiskými víny, produkuje vína s maximální péčí a dokonalostí, čerpající ze synergického vztahu mezi půdou, hrozny a vínem. Počínaje v konvenčním vinařství, Frédéric našel svou cestu k nezávislosti v roce 2013, převzal tři hektary od majitelů Château des Vergers a společně s Cosimou Bassoulovou, progresivní vinařkou a dcerou majitelů, iniciovali konverzi k biodynamice.

Během osmi let se Frédéric Berne stal v oblasti Lantignié jedním z nejprogresivnějších vinařů. S týmem ukazují nové směry v agroekologii, například výsadbou stromů ve vinicích, což nejen kompenzuje uhlíkový deficit, ale zároveň obohacuje půdu. Jeho vyhledávaná vína, stále se zlepšující s každým ročníkem, získávají uznání a ocenění jak od milovníků Beaujolais, tak od znalců vína a degustátorů. Převládá zájem ze zahraničí, neboť Frédéric zdůrazňuje, že výroba a prodej vína by měly sloužit k objevování terroiru, což považuje za klíčové i přes složitosti francouzského trhu.