Labadens (Grappes & Terroirs) - Crozes-Hermitage blanc "Augustine" 2022

Značka: Labadens

Opulentní bílé víno Crozes-Hermitage, je velké svěžesti a ovocnosti. Odrůdy Marsanne a Roussane. Zraje 12 měs. v dubových sudech.

Dostupnost Skladem
599 Kč
Labadens (Grappes & Terroirs) - Crozes-Hermitage blanc "Augustine" 2022
Značka: Labadens

ODRŮDY: 66 % Roussanne, 34 Marsanne
STÁŘÍ VINIC: 40 - 50 let
TERROIR: vápencové spraše, eolické sedimenty, jílovitá půda
CERTIFIKACE: BIO

CROZES-HERMITAGE

Crozes-Hermitage se nachází v severní části Vallée du Rhône a je největší vinařskou apelací této oblasti. Svým terroirem obklopuje slavnou apelaci Hermitage a nabízí pestrou topografii s různými typy půdy.

CROZES-HERMITAGE BLANC "AUGUSTINE"

Hrozny pro toto víno pocházejí z parcel okolo obcí Larnage a Crozes-Hermitage, kde převažuje půda typu spraš. Klima v oblasti, které bylo v roce 2022 horké a suché, bylo zachráněno deštěm na konci léta, což přispělo k fenolické zralosti hroznů.

ODRŮDY

Marsanne a Roussane, které dominují tomuto vínu, pocházejí z největší pravděpodobností ze Severní Rhôny. Marsanne je známá svou komplexností a koncentrovaným aroma, zatímco Roussane přináší vysokou aromatiku a eleganci.

PROCES VÝROBY

Hrozny jsou pečlivě vybírány a ručně sklízeny z ekologických vinic. Po maceraci v betonových nádržích jsou přesunuty do dubových sudů demi-muid, kde zrájí 12 měsíců. Díky typu sudů se do vína příliš nepronikne dřevité aroma a třísloviny se změkčí.

DEGUSTACE

Víno nabízí intenzivní aroma medu, perníku a kandovaných citronů. Chuť je plná a vyvážená, s tóny zralých hrušek a citrusových plodů. Kyselinka dodává svěžest a příjemný kouřový podtón přispívá k eleganci. Dlouhý závěr je gurmánský a lahodný.

PÁROVÁNÍ

Toto víno se hodí jako aperitiv i ke gastronomickým pochoutkám. Doporučuje se k předkrmy, drůbeži, grilovaným rybám, mušlím nebo těstovinám. Vyniká i v kombinaci se sýry jako Ventadour nebo Sainte-Maure.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOC
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 13,5 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Roussanne, Marsanne
Ročník: 2022
Vinařská oblast: Côtes du Rhône
Země původu: Francie