Marco Felluga - Pinot Grigio Mongris 2022

Značka: Marco Felluga

Italská "rulanda" fermentovaná v nerezových nádobách, aroma jablíček a citrusů, skvělé víno ze severu Itálie.

Dostupnost Skladem
420 Kč
Marco Felluga - Pinot Grigio Mongris 2022
Značka: Marco Felluga

Zlatá barva s měděnými tóny ozdobuje toto výjimečné víno, zvané Mongris. Jeho intenzivní vůně nese výrazné náznaky akátových květů, čilimníku a jablka. Na patře přináší elegantní ovocnost, plnost a pozoruhodně dlouhou dochuť. Název Mongris vychází z „Mono variety“ a friulánského slova pro Pinot Grigio, "Gris". Odrůda Pinot Grigio, považovaná za domácí v Friuli Venezia Giulia, podstoupí krátkou maceraci za studena po jemném lisy. Po fermentaci v nerezových tancích s kontrolou teploty víno odpočívá na kalech několik týdnů.

Víno s prestižní DOC Collio označuje produkční oblast vesnic Farra d'Isonzo (80 m nadmořská výška), San Floriano (300 metrů nadmořská výška) a Cormòns (80 metrů nadmořská výška) v regionu Collio DOC.

Charakteristický terén Collio, formovaný v období Eocénu, nabízí půdu z vrstev pískovce a hlíny. Skalnaté podloží zahrnuje vápenec a jíl, které představovaly dno oceánu. Tato propustná půda efektivně odvádí dešťovou vodu, minimalizuje erozi a brání stagnaci vody na povrchu.

Réva je pečlivě pěstována podle systému Guyot, a sklizeň probíhá ručně. Po sklizni jsou hrozny odděleny od stonků, následuje macerace za studena a lehké lisování k oddělení slupek. Fermentace se uskutečňuje v nerezových nádržích s řízenou teplotou, a víno poté odpočívá šest měsíců na kalech.

Doplňkové parametry

Kategorie: Itálie
Klasifikace: DOC
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 13 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Rulandské šedé (Pinot gris)
Ročník: 2022
Vinařská oblast: Friuli
Země původu: Itálie