Champagne Perseval Farge - "C. de Chardonnay" Premier Cru, brut

Značka: Perseval Farge

Champagne ve skvělém poměru ceny a kvality. Blanc de blanc v kategorii Premier Cru, ideální gastronomické víno!

Dostupnost Skladem
890 Kč
Champagne Perseval Farge - "C. de Chardonnay" Premier Cru, brut
Značka: Perseval Farge
Champagne Perseval Farge C. de Chardonnay Premier Cru, brut
Tip

TERROIR

Všechny vinice rodiny Maison Perseval Farge se rozkládají v obci Chamery, v severní části Montagne de Reims, známé též jako Petite Montagne. Tyto vinice jsou označeny jako Premier Cru. Většina z nich se nachází ve střední a horní části svahů s vápencově-jílovitou půdou, zatímco zbytek leží v dolní části se jílovito-písčitou půdou.

PROCES VÝROBY

Sklizeň probíhá ručně a hrozny jsou pečlivě vybírány. Lisování se koná v tradičním lisu Coquard. Většina základního vína kvasí v nerezových kádích, zatímco 20 % fermentuje ve starších sudech z francouzského dubu (3 - 4 roky starých). 78 % vína prochází i malolaktickou fermentací. Po přidání likéru pro druhotné kvašení jsou lahve uzavřeny korunkovým uzávěrem a probíhá druhotné kvašení v láhvi. Hotové šampaňské poté zraje dalších 72 měsíců na kalech, než je provedena degoržace. Po odstranění sedimentu je víno dolito expedičním likérem s nízkým obsahem cukru (5 g/l). Výsledkem je elegantní a ostré šampaňské.

DEGUSTACE

C de Chardonnay je neobvyklý blanc de blancs z písčitých a jílovitých půd v Chamery, označených jako Premier Cru. Víno se vyznačuje výraznou čistotou a čerstvostí, je přímé a plné. V aroma najdeme květinové tóny, citronovou kůru a mandle. V ústech překvapuje bohatou chutí s dominantními tóny citrusů a zelených jablek. Závěr je dlouhý a velmi minerální, s celkově elegantním a vyváženým dojmem.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: 1er Cru
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12 %
Obsah cukru: Brut
Odrůda: Chardonnay
Ročník: Neročníkové
Vinařská oblast: Champagne
Vinařská podoblast: Reims
Země původu: Francie

Maison Perseval Farge je rodinným vinařstvím, jehož historie sahá až do roku 1955, kdy Isabelle Farge a Benoist Perseval společně založili tento podnik. Avšak kořeny tohoto vinařství sahají mnohem hlouběji, až do doby, kdy předkové této rodiny hospodařili na místních vinicích po staletí.

První vinice byly vysazeny rodinou Jeana Baptisty Persevala před více než 200 lety v malebné vesnici Chamery, nedaleko Remeše, v Montagne de Reims. Dnešní Maison Perseval Farge navazuje na tuto bohatou tradici a vyrábí elegantní a rafinovaná šampaňská vína. Vinařství je známé nejen svými kvalitními cuvée z hlavních odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, ale také začleněním historických odrůd Pinot gris, Arbanne a Pinot Meslier od roku 2004.

Všechny vinice jsou klasifikovány jako 1er Cru a jsou obhospodařovány s ohledem na trvalou ekologickou udržitelnost a respekt k přírodě. Persevalovi používají integrované vinohradnictví, což znamená, že nevyužívají žádná chemická hnojiva ani pesticidy. Síra, používaná při výrobě vín, je značně snížena oproti regionálnímu průměru.

Vinařství obhospodařuje celkem 4,17 hektaru vinic, což vede k omezené produkci některých vín, jako je například cuvée "La Pucelle" s produkčním limitem kolem 1 500 láhví. Vína z Maison Perseval Farge nejsou běžně dostupná, najdeme je pouze v několika vybraných michelinských restauracích v Remeši a Paříži, a také ve vyhlášených restauracích v USA a Japonsku.

Při pohledu na osazení půdy vidíme, že Persevalovi obhospodařují 4,17 hektaru 1er Cru. Vinice jsou rozděleny do šesti parcel, nacházejících se v obci Chamery v Montagne de Reims. Většina vinic leží na středních a vyšších svazích s vápenito-jílovitou půdou, zatímco menší část je umístěna na spodních svazích s písčito-jílovitou půdou.

Podíl osazených odrůd je následující: 50 % Pinot Noir, 35 % Chardonnay, 15 % Pinot Meunier. V roce 2004 byly na malé parcele vysazeny historické odrůdy Arbane, Petit Meslier a Pinot gris (zde označovaný jako Fromentot). Hustota výsadby činí 7 700 keřů na 1 hektar s průměrným stářím vinic 30 let, což ukazuje na pečlivou péči a dlouhodobé zkušenosti vinařství Maison Perseval Farge.