Champagne Perseval Farge - "C. de Nature" Premier Cru, zéro dosage

Značka: Perseval Farge

Absolutně suché Champagne z odrůd 40 % Chardonnay, 40 % Pinot noir, 20 % Pinot Meunier, z téhle pecky si sednete na zadek!

Dostupnost Skladem
1 190 Kč
Champagne Perseval Farge - "C. de Nature" Premier Cru, zéro dosage
Značka: Perseval Farge

TERROIR

Všechny vinice Maison Perseval Farge se rozkládají v obci Chamery, v severní části Montagne de Reims, známé také jako Petite Montagne, a nesou klasifikaci Premier Cru. Většina parcel leží na středních a horních částech svahů s vápencově-jílovitou půdou, zatímco menší část se nachází v dolní části s půdou jílovito-písčitou.

PROCES VÝROBY

Sklizeň je prováděna ručně a hrozny podstupují přísnou selekci. Lisování se odehrává v tradičním lisu Coquard. Asi čtvrtina základního vína je fermentována v nerezových kádích, zbytek ve starších sudech z francouzského dubu (3 - 4 roky). 75 % vína podstoupí malolaktickou fermentaci. Po přidání tirážního likéru jsou lahve s tichým vínem uzavřeny korunkovým uzávěrem a druhotné kvašení v lahvi může začít. Hotové šampaňské pak zraje minimálně 48 měsíců na kalech, než je provedena degoržace. Po odstranění sedimentu je víno dosladěno expedičním likérem bez přidaného cukru. Výsledkem je absolutně suché šampaňské.

DEGUSTACE

C de Nature oslovuje především milovníky absolutně suchých vín, což je dnes velmi módní a vyhledávaný segment mezi šumivými víny. Hrozny pro jeho výrobu jsou sklízeny na starých parcelách (cca 30 let). Jedná se o naprosto výjimečné šampaňské, které se prezentuje ve své čistotě a svěžesti. Zářivě zlatá barva a jemné perlení vpřed nás uvádí do vůně plné minerálů a květin, doprovázené delikátní vůní čerstvých citrusů. V ústech je víno šťavnaté a ovocné, s převahou meruněk, briošek a čerstvě stloukaného másla. Jeho dlouhý závěr opět patří citrusům.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: 1er Cru
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12 %
Obsah cukru: Brut nature
Odrůda: Chardonnay, Rulandské Modré (Pinot Noir), Pinot Meunieur
Ročník: Neročníkové
Vinařská oblast: Champagne
Vinařská podoblast: Reims
Země původu: Francie

Maison Perseval Farge je rodinným vinařstvím, jehož historie sahá až do roku 1955, kdy Isabelle Farge a Benoist Perseval společně založili tento podnik. Avšak kořeny tohoto vinařství sahají mnohem hlouběji, až do doby, kdy předkové této rodiny hospodařili na místních vinicích po staletí.

První vinice byly vysazeny rodinou Jeana Baptisty Persevala před více než 200 lety v malebné vesnici Chamery, nedaleko Remeše, v Montagne de Reims. Dnešní Maison Perseval Farge navazuje na tuto bohatou tradici a vyrábí elegantní a rafinovaná šampaňská vína. Vinařství je známé nejen svými kvalitními cuvée z hlavních odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, ale také začleněním historických odrůd Pinot gris, Arbanne a Pinot Meslier od roku 2004.

Všechny vinice jsou klasifikovány jako 1er Cru a jsou obhospodařovány s ohledem na trvalou ekologickou udržitelnost a respekt k přírodě. Persevalovi používají integrované vinohradnictví, což znamená, že nevyužívají žádná chemická hnojiva ani pesticidy. Síra, používaná při výrobě vín, je značně snížena oproti regionálnímu průměru.

Vinařství obhospodařuje celkem 4,17 hektaru vinic, což vede k omezené produkci některých vín, jako je například cuvée "La Pucelle" s produkčním limitem kolem 1 500 láhví. Vína z Maison Perseval Farge nejsou běžně dostupná, najdeme je pouze v několika vybraných michelinských restauracích v Remeši a Paříži, a také ve vyhlášených restauracích v USA a Japonsku.

Při pohledu na osazení půdy vidíme, že Persevalovi obhospodařují 4,17 hektaru 1er Cru. Vinice jsou rozděleny do šesti parcel, nacházejících se v obci Chamery v Montagne de Reims. Většina vinic leží na středních a vyšších svazích s vápenito-jílovitou půdou, zatímco menší část je umístěna na spodních svazích s písčito-jílovitou půdou.

Podíl osazených odrůd je následující: 50 % Pinot Noir, 35 % Chardonnay, 15 % Pinot Meunier. V roce 2004 byly na malé parcele vysazeny historické odrůdy Arbane, Petit Meslier a Pinot gris (zde označovaný jako Fromentot). Hustota výsadby činí 7 700 keřů na 1 hektar s průměrným stářím vinic 30 let, což ukazuje na pečlivou péči a dlouhodobé zkušenosti vinařství Maison Perseval Farge.