Champagne Perseval Farge - "Les Goulats" 2013 Premier Cru, brut nature

Značka: Perseval Farge

Elegantní a naprosto suché Champagne z unikátní staré vinice, odrůdy: 67% Arbane, Petit Meslier, Fromenteau a 33% Chardonnay

Dostupnost Skladem
1 990 Kč
Champagne Perseval Farge - "Les Goulats" 2013 Premier Cru, brut nature
Značka: Perseval Farge

Les Goulats (Úžiny) představuje nejnovější cuvée z domu Perseval-Farge a skládá se z historických odrůd Arbane, Petit Meslier a Fromenteau (místní označení pro Pinot gris), které doplňuje Chardonnay. Tyto vzácné šampaňské odrůdy, dnes již téměř zapomenuté a nově již nevysazované, vytvářejí spojení minulosti s přítomností, představujíce jakýsi relikvii z Champagne.

Cuvée Les Goulats je opravdovým skvostem pro sběratele šampaňského, kteří touží po neobvyklých zážitcích. Díky těmto starobylým odrůdám získává víno mimořádnou aromatickou složitost a plnost. Vůně nabízí tóny žlutého ovoce, kandované pomerančové kůry, jablka, mandarinky a subtilní minerální podtón. V ústech se projevuje exotické ovoce s jemným nádechem vanilky díky zrání 25% vína v dubových sudech.

Barva je svůdně zlatá, perlení jemné a vůně bohatá a harmonická. Toto šampaňské není pro každodenní pití; je to spíše víno, které si zaslouží být objeveno a ochutnáno samostatně, aby byla plně oceněna jeho rozmanitost v chuti a vůni.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: 1er Cru
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12 %
Obsah cukru: Brut nature
Odrůda: Chardonnay, Arbane, Petit Meslier, Fromenteau
Ročník: 2013
Vinařská oblast: Champagne
Vinařská podoblast: Reims
Země původu: Francie

Maison Perseval Farge je rodinným vinařstvím, jehož historie sahá až do roku 1955, kdy Isabelle Farge a Benoist Perseval společně založili tento podnik. Avšak kořeny tohoto vinařství sahají mnohem hlouběji, až do doby, kdy předkové této rodiny hospodařili na místních vinicích po staletí.

První vinice byly vysazeny rodinou Jeana Baptisty Persevala před více než 200 lety v malebné vesnici Chamery, nedaleko Remeše, v Montagne de Reims. Dnešní Maison Perseval Farge navazuje na tuto bohatou tradici a vyrábí elegantní a rafinovaná šampaňská vína. Vinařství je známé nejen svými kvalitními cuvée z hlavních odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, ale také začleněním historických odrůd Pinot gris, Arbanne a Pinot Meslier od roku 2004.

Všechny vinice jsou klasifikovány jako 1er Cru a jsou obhospodařovány s ohledem na trvalou ekologickou udržitelnost a respekt k přírodě. Persevalovi používají integrované vinohradnictví, což znamená, že nevyužívají žádná chemická hnojiva ani pesticidy. Síra, používaná při výrobě vín, je značně snížena oproti regionálnímu průměru.

Vinařství obhospodařuje celkem 4,17 hektaru vinic, což vede k omezené produkci některých vín, jako je například cuvée "La Pucelle" s produkčním limitem kolem 1 500 láhví. Vína z Maison Perseval Farge nejsou běžně dostupná, najdeme je pouze v několika vybraných michelinských restauracích v Remeši a Paříži, a také ve vyhlášených restauracích v USA a Japonsku.

Při pohledu na osazení půdy vidíme, že Persevalovi obhospodařují 4,17 hektaru 1er Cru. Vinice jsou rozděleny do šesti parcel, nacházejících se v obci Chamery v Montagne de Reims. Většina vinic leží na středních a vyšších svazích s vápenito-jílovitou půdou, zatímco menší část je umístěna na spodních svazích s písčito-jílovitou půdou.

Podíl osazených odrůd je následující: 50 % Pinot Noir, 35 % Chardonnay, 15 % Pinot Meunier. V roce 2004 byly na malé parcele vysazeny historické odrůdy Arbane, Petit Meslier a Pinot gris (zde označovaný jako Fromentot). Hustota výsadby činí 7 700 keřů na 1 hektar s průměrným stářím vinic 30 let, což ukazuje na pečlivou péči a dlouhodobé zkušenosti vinařství Maison Perseval Farge.