Domaine Baud Père - Crémant du Jura cuvée "S"

Crémant Brut Sauvage - delikátní, rafinované a mnohovrstevnaté šumivé víno z oblasti Jura. Složení: 70% Chardonnay, 30% Pinot noir

Dostupnost Skladem
540 Kč
Domaine Baud Père - Crémant du Jura cuvée "S"

Výjimečné perlivé víno z historického vinařského regionu Francie. Jurská vína, chválená již před dvěma tisíci lety Pliniem, se znovu dostávají do popředí. Přestože mšička révokaz a dvě světové války decimovaly vinice, tradice přežila. Dnes máme jen 1 600 hektarů vinic, ale jejich kvalita zůstává nepřekonatelná.

ODRŮDY: 70% Chardonnay, 30% Pinot noir
TERROIR: opuka, vápenec
KATEGORIE: Brut sauvage (extra-brut)

Excelentní cuvée Brut Sauvage patří mezi nejvyhledávanější vína rodiny Baud a zároveň mezi absolutní špičku jurských crémantů. Hrozny jsou sklízeny na převážně vápencových půdách, sklizeň je striktně ruční. Alkoholická a malolaktická fermentace probíhá v nerezových tancích. Následuje druhotné kvašení v láhvi a dlouhé ležení na latích - minimálně 24 měsíců, podobně jako kvalitní šampaňská. Po odstřelení je víno dolito dozážním likérem s velmi nízkým obsahem cukru - odtud název Brut Sauvage, evokující víno nespoutané a divoké.

Toto šumivé víno je delikátní, rafinované a mnohovrstevnaté. Barva je slámová se zelenkavými odlesky. Jemné bublinky pozvolna stoupají k vrcholu sklenky. Vůně je plná tónů zelených jablíček, citrusových plodů a jemných nuancí lučních květů, s kouřovým podtónem. Chuť je impozantní s velkou finesou a dlouhým, osvěžujícím závěrem.

Doporučujeme podávat k plodům moře, různým úpravám ryb nebo pokrmům z drůbeže s jemnými smetanovými omáčkami. Ideální teplota podávání je 7 - 9 ºC.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Naturální víno
Klasifikace: AOP
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12 %
Obsah cukru: Extra brut
Odrůda: Chardonnay, Rulandské modré (Pinor Noir)
Ročník: Neročníkové
Vinařská oblast: Jura
Země původu: Francie

V čele vinařství, které se pyšní bohatou historií založenou v roce 1742 za vlády Ludvíka XV., stojí devátá generace rodiny Baud. Roku 2015 převzali vedení dvě děti Alaina a Jean Michela Bauda, tehdy pětadvacetiletá Clementina a třiadvacetiletý Bastien. Alain Baud je známý jako ambasador slavných jurských „žlutých vín“ a spoluzakladatel prestižní akce La Percée du Vin Jaune, pořádané každý únor od roku 1997. Podle Clementiny Baudové je pořádání této události stále náročnější, nicméně je pro ni důležitá jako propagace pýchy regionu spojeného se slavným Vin Jaune.

Domaine Baud Père & Fils patří k nejstarším vinařským rodinám Jurských hor, kdy firmu založil Jean-François Baud v obci Vernois v roce 1742. Rodinná tradice přetrvala i turbulentní události, jako byla francouzská revoluce, mšice révokaz a dvě světové války. Pradědeček současných majitelů, Rané, se stal klíčovou postavou, když se ve svých 12 letech ujal hospodářství a obnovil vinice zdecimované válkou. Osmá generace, reprezentovaná bratry Jean-Michelem a Alainem Baudovými, rozšířila rozlohu vinic na dvacet hektarů. Současní majitelé, sourozenci Bastien a Clementina, pokračují v rodinné tradici.

Bastien se věnoval vinařství od útlého věku a po studiu na vinařském lyceu v Mâconu a praxi v různých francouzských vinařských regionech se vrátil do rodinné firmy. Clementinu již od malička přitahovala jazyková a obchodní studia. Po absolvování jazykové školy v Lyonu a stáži v australském Yarra Valley se rozhodla stát se vinařkou. Po návratu do Francie získala potřebné certifikáty a připojila se k rodinnému podniku v červnu 2015.

Vlajkovou lodí vinařství je Crémant du Jura, jehož vývoz každoročně stoupá a tvoří 45 % produkce. Dalšími významnými produkty jsou cuvée Flor (100% Chardonnay) a osvěžující letní cuvée Frais Nésie. Největšími odběrateli jsou Kanada a Rusko, kde jsou jurská vína vysoce ceněna. Doména Baud drží certifikát Terra Vitis, garantující kvalitu a respekt k životnímu prostředí. Clementina každoročně navštíví řadu veletrhů, kde se podílí na obchodu a šíření povědomí o výjimečných vínech z regionu.