Domaine de la Choupette - Santenay blanc Saint Jean 2021

Krásné, elegantní Chardonnay z podoblasti Santenay. V chuti je výrazná stopa citrusů a náznak minerálu. Opulentní víno!

Dostupnost Skladem
995 Kč
Domaine de la Choupette - Santenay blanc Saint Jean 2021

TERROIR: jílovito-vápencový s množstvím oblázků.
ZRÁNÍ: na jemných kalech v dubových sudech (30 % nové, 70 % používané 1 - 3 roky)
DOBA LEŽENÍ: 10 měsíců
DOPORUČENÁ ARCHIVACE: do r. 2029

PROCES VÝROBY: Ruční sklizeň a pečlivé třídění hroznů jsou základem pro toto víno. Po lisování v pneumatickém lisu následuje alkoholická fermentace při nízkých teplotách ve velkých kádích. Víno poté odpočívá v dubových sudech, z nichž třetina je nová, a undergoes malolaktickou fermentaci. Během následujících deseti měsíců odpočinku na jemných kalech dochází k pravidelné batonáži, čímž se zajišťuje optimální vývoj a složení vína.

DEGUSTACE: Toto víno zaujme svou komplexností a elegancí, přinášející dokonalou podstatu Burgundska. Již na první pohled láká zářivě zlatou barvou. Aroma sušeného ovoce s náznakem vanilky přechází po provzdušnění v tóny limetkové kůry, pražených mandlí a lískového oříšku. Na patře je víno kulaté, máslově hladké a elegantní, s bohatým spektrem chutí, zahrnující citrusy, hrušky, marcipán, oříšky a jemné tóny medu a briošek. Dlouhá minerální svěžest vystupuje v závěru.

PÁROVÁNÍ: Ideální k svatojakubským mušlím, kuřecím prsům s vinnou omáčkou, šnekům po burgundsku a jemným sýrům s modrou plísní.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOC
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 13 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2021
Vinařská oblast: Burgundsko
Země původu: Francie

Rodinné vinařství založené v září 1992 je umístěné v centru vesnice Santenay na jižním konci Côte de Beaune, odkud spravuje 13 hektarů vinic. Dvojčata Jean Christophe a Philippe jsou třetí generací vinařské rodiny Gutrin a mají ve svém vlastnictví 45 parcel v apelacích Santenay, Puligny-Montrachet, Chassagne-Montrachet a Maranges. S úctou k tradičním postupům regionu Burgundsko, které založily jeho pověst, se v Domaine de la Choupette věnují ekologickému zemědělství. Vinice jsou péčí orány a zachovává se organická hmota, což vytváří přirozené hnojivo. Vinice s klasifikací 1er cru mají udržovaný travnatý porost, který podporuje přirozenou vlhkost a pomáhá koncentraci plodů. S cílem zachovat biodiverzitu minimalizují používání chemických přípravků. Domaine de la Choupette je butikové vinařství s malou produkcí, ale vysokou kvalitou, což dělá jejich vína velmi vyhledávanými po celém světě.