Le Clos des Grives - Côtes du Jura blanc Chardonnay "Musicienne" 2017

Svěží a ovocné Chardonnay s výraznou mineralitou a šťavnatostí 80% vína bylo školeno v dubových sudech, zbytek v nerezových nádobách.

Dostupnost Skladem
490 Kč
Le Clos des Grives - Côtes du Jura blanc Chardonnay "Musicienne" 2017

Osobité bílé víno jedinečného původu v polozapomenutém vinařském regionu Francie - Jura.

Jurská vína mají dlouhou historii, oceňoval je dokonce Plinius před dvěma sty tisíci lety. Přestože vinice zde prošly zkázou mšičky révokaze a dvěma světovými válkami, vinařská tradice přežila. Dnes se rozloha vinic omezila na 1 600 hektarů oproti dřívějším 20 000. Slavná je zde odrůda Savagnin, z níž se vyrábí známé "Žluté víno". Vynikají zejména ta vína, která pocházejí z nejlepších oblastí jako "Château-Chalon". Tyto Grand Cru vinice zabírají jen 50 hektarů u malebné obce stejného jména, která leží na vrcholu jedné ze zdejších stolových hor.

Terroir

Chardonnay Musicienne je vínem s kořeny z unikátního terroiru mezi apelacemi Étoile a Château-Chalon. Vinice, rozkládající se na dvou hektarech s jihozápadní orientací, leží na vápenito-jílovité půdě.

Proces výroby

Po ruční sklizni byly celé, neodtřapené hrozny lisovány v pneumatickém lisu, kde se z 150 kg získalo maximálně 100 litrů šťávy. Alkoholická fermentace probíhala s přirozenými kvasinkami, zachovávajícími charakteristickou aromatiku místního terroir. 80 % vína zrálo v dubových sudech (z toho 2 % nových), zbytek ve nerezových kádích, při kontrolovaně nízkých teplotách. Pravidelné dolévání každé tři týdny po fermentaci bránilo nežádoucí oxidaci. Po 11 měsících následovala asambláž, jemná filtrace a lahvování, dokončující tento precizní proces výroby.

Degustace:

Chardonnay Musicienne - Jeho jméno odkazuje na Drozda zpěvného (La Grive musicienne). Barva lákavá s jasně žlutými odlesky. Vůně okouzlí exotickým ovocem a kořením. Víno je skvěle vyvážené, mladistvě svěží, s dominancí ovocných tónů, které se s časem doplní o nuance opékaných toastů a briošek. Ideální k okamžité konzumaci, ale při skladování získává na složitosti a vůni. Prostě lahodné víno, které se neustále vyvíjí.

 
Doporučená archivace až 15 let!

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOP
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 13,5 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2017
Vinařská oblast: Jura
Země původu: Francie

Jurská vína mají bohatou historii, oslavovanou již před dvěma sty tisíci lety Pliniem. I přes výzvy, jako byla devastace vinic mšičkou révokaz a dvě světové války, se vinařská tradice Jurska udržela. Dnes, i když rozloha vinic klesla na 1 600 hektarů z původních 20 000, region stále vyniká svými víny. Lokální odrůdy jako Savagnin, Trousseau a Poulsard, spolu s Chardonnay a Pinotem noir, vytvářejí lahodná vína s jedinečným charakterem.

Le Clos des Grives, založený Gastonem Charbonnierem v roce 1962, je nejstarším bio-vinařstvím v regionu. Po několika změnách majitelů nyní vinařství vede Benoît Mulin, vášnivý propagátor jurských vín. Nachází se v obci Chille, nedaleko prestižních apelací Étoile a Château-Chalon, což poskytuje ideální podmínky pro pěstování hroznů.

Vinařství disponuje 4 hektary vinic, osázených Chardonnay, Savagninem a červenými odrůdami Trousseau, Pinot noir a Poulsard. Vína jsou buď vytvořena před nástupem Benoîta Mulin, nebo nesou jeho novou vizi. Každé cuvée je pojmenováno po druzích drozdů, jako je „Chardonnay Musicienne“ nebo „à Gorge rousse“.

Benoît Mulin sdílí svou lásku k regionu Jura a jeho vínům: "Jura je nejmenším, ale zároveň nejsložitějším vinařským regionem Francie. Zdejší půda vytváří unikátní vína, zejména z odrůdy Savagnin a Trousseau. Naše vína jsou dokonale sladěna s místní kuchyní, jako je specialita Grenuilles rousse, kterou připravuji podle receptu svého otce. Je to jedno z dědictví Jurska, na které jsem hrdý."