Le Clos des Grives - Côtes du Jura Vin Jaune 2015

Proslulé "žluté víno" z oblasti Jura. Bohaté, opulentní a takřka nesmrtelné, víno které je výrazné jak aromaticky tak i hlavně v ústech.

Dostupnost Skladem
1 299 Kč
Le Clos des Grives - Côtes du Jura Vin Jaune 2015

ORIENTACE VINICE: Jihovýchodní, jihozápadní
STÁŘÍ VINIC: 35 let
TERROIR: jílovito-vápencové
VÝNOS: 25 hl/ha
DOPORUČENÁ ARCHIVACE: 50 a více let
LIMITOVANÉ MNOŽSTVÍ: 1 000 láhví / rok

Osobité bílé víno jedinečného původu v polozapomenutém vinařském regionu Francie - Jura.

Jurská vína mají dlouhou historii, oceňoval je dokonce Plinius před dvěma sty tisíci lety. Přestože vinice zde prošly zkázou mšičky révokaze a dvěma světovými válkami, vinařská tradice přežila. Dnes se rozloha vinic omezila na 1 600 hektarů oproti dřívějším 20 000. Slavná je zde odrůda Savagnin, z níž se vyrábí známé "Žluté víno". Vynikají zejména ta vína, která pocházejí z nejlepších oblastí jako "Château-Chalon". Tyto Grand Cru vinice zabírají jen 50 hektarů u malebné obce stejného jména, která leží na vrcholu jedné ze zdejších stolových hor.

Terroir:

Vinná réva zde roste od středověku na svazích s jihozápadní orientací poblíž Lons-le-Saunier, známého solnými doly. Půda je převážně jílovito-vápencová a vinice se nacházejí ve výšce 300 až 350 metrů nad mořem.

Ročník 2015 přinesl v regionu Jura vynikající vína, zejména odrůdě Savagnin, používané k výrobě proslulého vin jaune. Pod rukama manželů Petitových vznikl tento zlatý poklad, jehož překvapivá jemnost a svěžest jsou již nyní patrné.

Proces výroby je pečlivý a ruční. Hrozny jsou lisovány v pneumatickém lisu a kvašení probíhá spontánně v nerezových tancích. Po sedmi letech zrání v dubových sudech se víno stáčí do láhví.

Degustace:

Vin Jaune je klasikou, která připomíná Sherry Manzanilla. Mladé víno voní po kvasinkách, s postupem času se jeho charakter mění a obohacuje o tóny zelených oliv, ořechů, citrusů a jablíček. I přes svou mladost je toto víno plné hloubky a potenciálu, slibující téměř nekonečnou trvanlivost.

Archivace až 50 let!

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOP
Objem: 0,62 l
Obsah alkoholu: 14 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Savagnin (Tramín)
Ročník: 2015
Vinařská oblast: Jura
Země původu: Francie

Jurská vína mají bohatou historii, oslavovanou již před dvěma sty tisíci lety Pliniem. I přes výzvy, jako byla devastace vinic mšičkou révokaz a dvě světové války, se vinařská tradice Jurska udržela. Dnes, i když rozloha vinic klesla na 1 600 hektarů z původních 20 000, region stále vyniká svými víny. Lokální odrůdy jako Savagnin, Trousseau a Poulsard, spolu s Chardonnay a Pinotem noir, vytvářejí lahodná vína s jedinečným charakterem.

Le Clos des Grives, založený Gastonem Charbonnierem v roce 1962, je nejstarším bio-vinařstvím v regionu. Po několika změnách majitelů nyní vinařství vede Benoît Mulin, vášnivý propagátor jurských vín. Nachází se v obci Chille, nedaleko prestižních apelací Étoile a Château-Chalon, což poskytuje ideální podmínky pro pěstování hroznů.

Vinařství disponuje 4 hektary vinic, osázených Chardonnay, Savagninem a červenými odrůdami Trousseau, Pinot noir a Poulsard. Vína jsou buď vytvořena před nástupem Benoîta Mulin, nebo nesou jeho novou vizi. Každé cuvée je pojmenováno po druzích drozdů, jako je „Chardonnay Musicienne“ nebo „à Gorge rousse“.

Benoît Mulin sdílí svou lásku k regionu Jura a jeho vínům: "Jura je nejmenším, ale zároveň nejsložitějším vinařským regionem Francie. Zdejší půda vytváří unikátní vína, zejména z odrůdy Savagnin a Trousseau. Naše vína jsou dokonale sladěna s místní kuchyní, jako je specialita Grenuilles rousse, kterou připravuji podle receptu svého otce. Je to jedno z dědictví Jurska, na které jsem hrdý."