Monzio Compagnoni - Franciacorta Millesimato brut 2019

Franciacorta s bohatou pěnou a extrémně jemným lemováním. Ve vůni jsou evidentní náznaky chlebové krusty.

Dostupnost Skladem
490 Kč
Monzio Compagnoni - Franciacorta Millesimato brut 2019

Franciacorta, neboli Italské "ŠAMPAŇSKÉ"

Jednotlivé šarže hroznů, pečlivě rozdělené a sklizené ve vinici, jsou vinifikovány s precizností. Kupáž je vytvořena na jaře následujícího roku, obsahující 5–10% vína zrálého šest měsíců na barrique sudech. S přídavkem likéru de tirage probíhá druhotné kvašení v lahvi a následuje minimálně 37měsíční ležení na kalech. Před uvedením na trh se lahve setřásají, odstraní se kal a doplní expedičním likérem. Barva je slámově žlutá se světle zeleným nádechem, pěnivost je bohatá s extrémně jemným lemováním. Vůně nabízí náznaky chlebové krusty, sušenek, sušeného ovoce, pražených mandlí, žlutých jablek a hrušek. Chutná pozoruhodně bohatě a dlouho, s vyváženou svěžestí, vanilkou, zralým jablkem a povzbuzující texturou. Dlouhý a svěže příjemný závěr láká k dalšímu napití.

Doplňkové parametry

Kategorie: Itálie
Klasifikace: DOCG
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12 %
Obsah cukru: Brut
Odrůda: Chardonnay, Pinot Noir
Ročník: 2019
Vinařská oblast: Lombardie
Země původu: Itálie

V srdci kopců Franciacorta se nachází Monzio Compagnoni, vinařství s bohatou tradicí datující se do 15. století. V těchto kopcích vznikají mladá a dynamická vína, odrážející moderní a pragmatickou mentalitu majitelů Marcella Monzia Compagnoni. Vinařské panství vzniklo v roce 1987, kdy Marcellu bylo pouhých 20 let. Jeho vášeň a vize vedly k výstavbě moderní budovy na rodinném sídle s důrazem na vysokou funkčnost.

V roce 1989 spatřilo světlo první víno Valcalepio del Colle della Luna. Následovaly Chardonnay a Pinot Noir, zraje v barikových sudech, a také cuvée z Bordeaux. Franciacorta, často označovaná jako "italské champagne", se stala symbolem této oblasti Lombardie, blízko Milána. Vyrábí se tradiční metodou druhého kvašení v lahvi z odrůd Rulandské modré (20%) a Chardonnay (80%). Charakteristické pro Franciacortu je dlouhé zrání na kvasnicích v lahvi, což dodává vínům nezaměnitelný charakter a výjimečnou kvalitu.