Champagne Perseval Farge - "Jean Baptiste" Premier Cru, brut

Značka: Perseval Farge

Prestižní Champagne, komplexní, vyzrálé a aromaticky bohaté. 53% Chardonnay, 34% Pinot noir, 8% Meunier, 5% Arbane, Petit Meslier, Fromenteau

Dostupnost Skladem
2 050 Kč
Champagne Perseval Farge - "Jean Baptiste" Premier Cru, brut
Značka: Perseval Farge

TERROIR: Písky, jíly, vápenec
STÁŘÍ VINIC: průměr 30 let
ODRŮDY: 53 % Chardonnay, 34 % Pinot noir, 8 % Meunier, 5 % Arbane, Petit Meslier, Fromenteau
ZÁKLADNÍ ROČNÍK: 2012 - 58 %
REZERVNÍ ROČNÍKY: 2013 - 28 %, 2011 - 10 %, 2010 - 2 % a 2 % směs starých ročníků
DOBA ZRÁNÍ NA KALECH: nejméně 72 měsíců
MALOLAKTIKA: 50 % bez malolaktické fermentace

PROCES VÝROBY:

Sklizeň je ruční a hrozny prochází přísnou selekcí. Lisování se provádí v tradičním lisu Coquard. Většina základního vína kvasí v termoregulovaných nerezových tancích, zatímco 42 % z modrých odrůd fermentuje ve starších sudech z francouzského dubu (3 - 4 letých). Polovina vína prochází malolaktickou fermentací. Po přidání tirážního likéru jsou lahve s tichým vínem uzavřeny korunkovým uzávěrem a druhotné kvašení v lahvi může začít. Hotové šampaňské pak zraje minimálně 72 měsíců na kalech, než je provedena degoržace. Po odstranění sedimentu je víno doladěno expedičním likérem s nízkou dávkou cukru (5,5 g/l). Výsledkem je rafinované a elegantní šampaňské.

DEGUSTACE:

JEAN-BAPTISTE je prestižní cuvée v plném slova smyslu. Jedná se o mistrovské dílo, jehož vůně i chuť jsou mnohovrstevnaté a proměnlivé. Toto víno je zároveň absolutně čisté a zachovává si charakter velkého šampaňského klasika.

Zlatá barva a jemné perlení lákají k ochutnání. Ve vůni se objevují tóny kdoulí, broskví, lískových oříšků, pražených mandlí a cedrového dřeva, vše zabaleno do půvabného minerálního závoje. Chuť je mocná, extrémně svěží a minerální. Dochuť je velmi dlouhá a intenzivní. Cuvée Jean-Baptiste se doporučuje archivovat (alespoň 3 roky po degoržaci, jejíž datum naleznete na zadní etiketě), aby se plně projevilo v celé své kráse.

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: 1er Cru
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 12,5 %
Obsah cukru: Brut
Odrůda: Chardonnay, Rulandské Modré (Pinot Noir), Pinot Meunieur, Arbane, Petit Meslier, Fromenteau
Ročník: Neročníkové
Vinařská oblast: Champagne
Vinařská podoblast: Reims
Země původu: Francie

Maison Perseval Farge je rodinným vinařstvím, jehož historie sahá až do roku 1955, kdy Isabelle Farge a Benoist Perseval společně založili tento podnik. Avšak kořeny tohoto vinařství sahají mnohem hlouběji, až do doby, kdy předkové této rodiny hospodařili na místních vinicích po staletí.

První vinice byly vysazeny rodinou Jeana Baptisty Persevala před více než 200 lety v malebné vesnici Chamery, nedaleko Remeše, v Montagne de Reims. Dnešní Maison Perseval Farge navazuje na tuto bohatou tradici a vyrábí elegantní a rafinovaná šampaňská vína. Vinařství je známé nejen svými kvalitními cuvée z hlavních odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, ale také začleněním historických odrůd Pinot gris, Arbanne a Pinot Meslier od roku 2004.

Všechny vinice jsou klasifikovány jako 1er Cru a jsou obhospodařovány s ohledem na trvalou ekologickou udržitelnost a respekt k přírodě. Persevalovi používají integrované vinohradnictví, což znamená, že nevyužívají žádná chemická hnojiva ani pesticidy. Síra, používaná při výrobě vín, je značně snížena oproti regionálnímu průměru.

Vinařství obhospodařuje celkem 4,17 hektaru vinic, což vede k omezené produkci některých vín, jako je například cuvée "La Pucelle" s produkčním limitem kolem 1 500 láhví. Vína z Maison Perseval Farge nejsou běžně dostupná, najdeme je pouze v několika vybraných michelinských restauracích v Remeši a Paříži, a také ve vyhlášených restauracích v USA a Japonsku.

Při pohledu na osazení půdy vidíme, že Persevalovi obhospodařují 4,17 hektaru 1er Cru. Vinice jsou rozděleny do šesti parcel, nacházejících se v obci Chamery v Montagne de Reims. Většina vinic leží na středních a vyšších svazích s vápenito-jílovitou půdou, zatímco menší část je umístěna na spodních svazích s písčito-jílovitou půdou.

Podíl osazených odrůd je následující: 50 % Pinot Noir, 35 % Chardonnay, 15 % Pinot Meunier. V roce 2004 byly na malé parcele vysazeny historické odrůdy Arbane, Petit Meslier a Pinot gris (zde označovaný jako Fromentot). Hustota výsadby činí 7 700 keřů na 1 hektar s průměrným stářím vinic 30 let, což ukazuje na pečlivou péči a dlouhodobé zkušenosti vinařství Maison Perseval Farge.