Domaine Baud Père - Côtes du Jura blanc Chardonnay "Flor" 2019

Velmi příjemné Chardonnay z oblasti Jura, víno dobře pitelné, hlavně díky svojí výrazné stopě květin a tóny medu. Delikátní víno!

Dostupnost Skladem
370 Kč
Domaine Baud Père - Côtes du Jura blanc Chardonnay "Flor" 2019

Výjimečné bílé víno z historického vinařského regionu Francie. Jurská vína, chválená již před dvěma tisíci lety Pliniem, se znovu dostávají do popředí. Přestože mšička révokaz a dvě světové války decimovaly vinice, tradice přežila. Dnes máme jen 1 600 hektarů vinic, ale jejich kvalita zůstává nepřekonatelná.

VINIFIKACE: Cuvée "Flor" (zkratka pro Květinové) je příjemné a snadno pitelné víno vyrobené z odrůdy Chardonnay, převážně z vápencových terroirů. Hrozny jsou ručně sklízeny a lisovány v pneumatickém lisu. Po odkalení následuje alkoholická fermentace při nízkých teplotách (14°C). Poté následuje malolaktická fermentace v uzavřených ocelových nádržích, kde víno leží deset měsíců, pravidelně doléváno a chráněno před oxydací. Nakonec je víno stáčeno do láhví a komercializováno.

DEGUSTACE: Cuvée "Flor" je charakterizováno květinovými tóny, doplněnými o aroma medu, švestek, citrusů a zelených jablíček. Na patře je víno čerstvé, ovocné s delikátní strukturou a jemným máslovým charakterem. Dlouhý závěr doplňuje příjemná mineralita.

GASTRONOMIE: Toto víno je skvělým aperitivem a ideálním doprovodem pro lehké předkrmy, rybí pokrmy a tradiční šneky po burgundsku.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOP
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 13,5 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2019
Vinařská oblast: Jura
Země původu: Francie

V čele vinařství, které se pyšní bohatou historií založenou v roce 1742 za vlády Ludvíka XV., stojí devátá generace rodiny Baud. Roku 2015 převzali vedení dvě děti Alaina a Jean Michela Bauda, tehdy pětadvacetiletá Clementina a třiadvacetiletý Bastien. Alain Baud je známý jako ambasador slavných jurských „žlutých vín“ a spoluzakladatel prestižní akce La Percée du Vin Jaune, pořádané každý únor od roku 1997. Podle Clementiny Baudové je pořádání této události stále náročnější, nicméně je pro ni důležitá jako propagace pýchy regionu spojeného se slavným Vin Jaune.

Domaine Baud Père & Fils patří k nejstarším vinařským rodinám Jurských hor, kdy firmu založil Jean-François Baud v obci Vernois v roce 1742. Rodinná tradice přetrvala i turbulentní události, jako byla francouzská revoluce, mšice révokaz a dvě světové války. Pradědeček současných majitelů, Rané, se stal klíčovou postavou, když se ve svých 12 letech ujal hospodářství a obnovil vinice zdecimované válkou. Osmá generace, reprezentovaná bratry Jean-Michelem a Alainem Baudovými, rozšířila rozlohu vinic na dvacet hektarů. Současní majitelé, sourozenci Bastien a Clementina, pokračují v rodinné tradici.

Bastien se věnoval vinařství od útlého věku a po studiu na vinařském lyceu v Mâconu a praxi v různých francouzských vinařských regionech se vrátil do rodinné firmy. Clementinu již od malička přitahovala jazyková a obchodní studia. Po absolvování jazykové školy v Lyonu a stáži v australském Yarra Valley se rozhodla stát se vinařkou. Po návratu do Francie získala potřebné certifikáty a připojila se k rodinnému podniku v červnu 2015.

Vlajkovou lodí vinařství je Crémant du Jura, jehož vývoz každoročně stoupá a tvoří 45 % produkce. Dalšími významnými produkty jsou cuvée Flor (100% Chardonnay) a osvěžující letní cuvée Frais Nésie. Největšími odběrateli jsou Kanada a Rusko, kde jsou jurská vína vysoce ceněna. Doména Baud drží certifikát Terra Vitis, garantující kvalitu a respekt k životnímu prostředí. Clementina každoročně navštíví řadu veletrhů, kde se podílí na obchodu a šíření povědomí o výjimečných vínech z regionu.