Le Clos des Grives - Côtes du Jura Savagnin "Solitaire" Vieilles Vignes 2016

Úžasné víno z oblasti Jura. Opulentní a aromatický Savagnin, víno které s odstupem času bude opravdová lahůdka.

Dostupnost Skladem
670 Kč
Le Clos des Grives - Côtes du Jura Savagnin "Solitaire" Vieilles Vignes 2016

Osobité bílé víno jedinečného původu v polozapomenutém vinařském regionu Francie - Jura.

Jurská vína mají dlouhou historii, oceňoval je dokonce Plinius před dvěma sty tisíci lety. Přestože vinice zde prošly zkázou mšičky révokaze a dvěma světovými válkami, vinařská tradice přežila. Dnes se rozloha vinic omezila na 1 600 hektarů oproti dřívějším 20 000. Slavná je zde odrůda Savagnin, z níž se vyrábí známé "Žluté víno". Vynikají zejména ta vína, která pocházejí z nejlepších oblastí jako "Château-Chalon". Tyto Grand Cru vinice zabírají jen 50 hektarů u malebné obce stejného jména, která leží na vrcholu jedné ze zdejších stolových hor.

Stáří vinic: 35 let

Na této vinici se sklízí striktně ručně. Hrozny jsou nejprve pečlivě otrhány a poté lisovány v pneumatickém lisu. Po odstranění třapin následuje odkalení, kdy je mošt zbaven nečistot. Alkoholická fermentace probíhá pozvolna při nízkých teplotách, aby se zachovala odrůdová i terroirová charakteristika všech aromatických složek. Následné zrání vína trvá 30 měsíců v dubových sudech, bez dolévání, odděleně. Savagnin je tradičně školen metodou oxidace, což vytváří jemný kvasinkový závoj na povrchu, chránící víno před nadměrnou oxidací a dodávající mu aroma koření, vlašských a lískových oříšků. Obě vína jsou smíchána až před samotným lahvováním.

Sytě žlutá barva s zlatými odlesky. Vůně čerstvého ovoce v kombinaci s lískovými oříšky, bylinkami a kořením. Chutná velmi výrazně a krémově, s dominantními tóny ořechů a celeru. Dlouhý závěr. Již nyní je víno příjemné na pití, přestože má vysokou aromatiku, stále zůstává svěží a šťavnaté. Během zrání získává na hloubce a plnosti. Nebojte se ho zapomenout ve sklepě na delší dobu, jen mu to prospěje!

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Francie
Klasifikace: AOP
Objem: 0,75 l
Obsah alkoholu: 14 %
Obsah cukru: Suché
Odrůda: Savagnin (Tramín)
Ročník: 2016
Vinařská oblast: Jura
Země původu: Francie

Jurská vína mají bohatou historii, oslavovanou již před dvěma sty tisíci lety Pliniem. I přes výzvy, jako byla devastace vinic mšičkou révokaz a dvě světové války, se vinařská tradice Jurska udržela. Dnes, i když rozloha vinic klesla na 1 600 hektarů z původních 20 000, region stále vyniká svými víny. Lokální odrůdy jako Savagnin, Trousseau a Poulsard, spolu s Chardonnay a Pinotem noir, vytvářejí lahodná vína s jedinečným charakterem.

Le Clos des Grives, založený Gastonem Charbonnierem v roce 1962, je nejstarším bio-vinařstvím v regionu. Po několika změnách majitelů nyní vinařství vede Benoît Mulin, vášnivý propagátor jurských vín. Nachází se v obci Chille, nedaleko prestižních apelací Étoile a Château-Chalon, což poskytuje ideální podmínky pro pěstování hroznů.

Vinařství disponuje 4 hektary vinic, osázených Chardonnay, Savagninem a červenými odrůdami Trousseau, Pinot noir a Poulsard. Vína jsou buď vytvořena před nástupem Benoîta Mulin, nebo nesou jeho novou vizi. Každé cuvée je pojmenováno po druzích drozdů, jako je „Chardonnay Musicienne“ nebo „à Gorge rousse“.

Benoît Mulin sdílí svou lásku k regionu Jura a jeho vínům: "Jura je nejmenším, ale zároveň nejsložitějším vinařským regionem Francie. Zdejší půda vytváří unikátní vína, zejména z odrůdy Savagnin a Trousseau. Naše vína jsou dokonale sladěna s místní kuchyní, jako je specialita Grenuilles rousse, kterou připravuji podle receptu svého otce. Je to jedno z dědictví Jurska, na které jsem hrdý."